Hamsterlarda Kemik Kırılması ve Tedavisi

neredeyse 5 yıl önce

  • Paylaş:

Kemik kırılmaları genellikle hamsterın yanlış bakımından kaynaklanan kazalarda veya bir hamster egzersiz tekerleğinden bacağını çıkarmaya çalıştığında ortaya çıkar

Hamsterlar çok küçük canlılar olduğu için kırık kemiklerin tedavisi zordur. Bununla birlikte, hamsterlarda kırıkların iyileşmesi oldukça kolaydır ve hızlıdır, ancak hamsterın bunun gerçekleşebilmesi için yeterli ve düzgün bir şekilde dinlenmesi gerekir.

Kırık olan bölge, çevresinde şişliklerle çok kolay anlaşılabilir. Bu bölgede aynı zamanda kemiklerin sürtünmesi sebebiyle ses duymak da mümkündür. Çok nadir durumlarda ise, kemik deriyi yararak açık yara oluşturur.

Tipik olarak hamsterlerdeki kırık kemikler, kafes içinde egzersiz tekerleğine sıkışan bacaktan meydana gelir. Bununla birlikte, kalsiyum ve fosfor dengesizlikleri gibi bazı beslenme bozuklukları da kemiği daha kırılgan hale getirebilir ve böylelikle kemik, kırılmaya eğilimli olabilir.

Gözlemlenen klinik bulgular, kırık kemik tanısı koymada yardımcı olabilir. Veteriner hekiminiz bu durumda, kırıktan etkilenen bölgenin röntgenini teşhis için isteyebilir

Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Hamsterlar küçük, narin hayvanlardır ve bu nedenle kırıkların tedavisi zordur. Veteriner hekiminiz, kırığın iyileşmesi için hareketi kısıtlamak yolunda bir tercih yaparak bandaj uygulayabilir. Açık bir yara varsa, uygun şekilde bölgeye topikal antiseptikler veya antibiyotikler uygulanır.

Ağız kesiciler, hamsterınızın acısını geçici olarak azaltmaya yardımcı olmak için uygulanabilir. Veteriner hekiminiz, hamsterın çabucak iyileşmesine yardımcı olmak için vitamin ve mineral takviyeleri de önerebilir.

neredeyse 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR