Hangi Evcil Hayvanlar Evde Bakılabilir Barındırılabilir ?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Müstakil evler, özel apartman daireleri ve siteler içerisinde evcil hayvanları besleyebilirsiniz. Ev ve süs hayvanları olarak kanunlar tarafından tanımlanan hayvanlar içerisinde köpek ırkları, kediler, kafes kuşları, akvaryum balıkları ve ufak kemirgenler ile sürüngenler bulunmaktadır.

5199 sayılı kanunun tanımlar bölümü 3. maddesinde ev ve süs hayvanlarının evlerde, işyerlerinde ve özel arazilerde refakat amacı ile muhafaza edilmesi onaylanmıştır. Hayvanların bakımları ve sorumluluğu ise sahiplerine aittir.

Evde Evcil Hayvan Bakımı Hangi Durumlarda Yasaklanır?

Apartman ve sitelerin kendilerine ait yönetmelikleri vardır. Yönetmelikler o sitede veya apartmanda oturan sakinler tarafından hazırlanarak onay alırlar. Genel olarak bu tür yönetmeliklerde “Evcil hayvan yasaktır” maddesi yer almaktadır. Evcil hayvan sahipleri bu maddeyi görmedikleri zaman çeşitli sıkıntılar yaşayabilirler.

Fakat evcil hayvan bakılmasının yasak olduğu orada evcil hayvanınızı besleyemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Apartman dairesi içerisinde herhangi bir şikayet almadığınız takdirde evcil hayvanlarınızı beslemeye devam edebilirsiniz. Herhangi bir şikayet olduğu durumda ise evcil hayvanınızı evinizden uzaklaştırmanız veya kendinize yeni bir ev bakmanız gerekebilir. 

Apartman yönetmeliğinde “Evcil hayvan yasaktır.” maddesi yer alıyor ise apartman sakinleri kişisel sebeplerden dolayı da sizleri şikayet edebilirler. Bu tür ufak tefek ayrıntılar dışında evcil hayvanınızın bakımını yapmanız ve apartmana zarar vermemesini sağlamanız da sizin sorumluluğunuzdadır. Kurallara uyarak başkalarını rahatsız etmediğiniz sürece kanunlar çerçevesinde evinizde evcil hayvan besleyebilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR