Hayvanlar İntihar Eder mi?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Hayvanlar da tıpkı insanlar gibi zaman zaman ruhsal sorunlar yaşayabiliyorlar. Strese bağlı olarak ya da depresyona bağlı olarak ortaya çıkan ruhsal sorunlar insanları intihara kadar sürükleyebiliyor. Peki hayvanlar da intihar edebiliyorlar mı?

Hayvan hakları savunucusu olan Animal World adlı derginin 1875 tarihli bir sayısında kendisini yakalamaya çalışan bir avcının pençesine düşmek istemeyen bir geyiğin uçurumdan atlayarak intihar ettiği bilgisine yer veriliyordu.

Ancak 20. yüzyılda bu tür intihar konusundaki araştırmalarda ortaya çıkan intihar hikayelerinde gözle görülür bir azalma fark ediliyor. Toplu halde uçuruma yönlene hayvanlar balinaların kıyılara vurmaları gibi toplu intiharlar günümüzde daha çok yaşanıyor.

Sahibi öldükten sonra hayvanların ölmelerinin sebebinin ise sosyal bağ olduğu söyleniyor. Ölmek için hayvanlar bu bağlamda bilinçli bir şekilde karar vermiyorlar. Bu durum tamamen köpeklerin sahiplerine alışmaları ve başka birinden yemek kabul etmemeleri ile alakalı oluyor.

Hayvanlar Bilinçli Şekilde İntihar Eder mi?

Hayvanların plan yaptıkları bilinen bir gerçektir. Örneğin kuşlar yemeklerini daha sonra yemek üzere saklayabilirler. Ama intihar planının yapılması hayvanlar için son derece zordur. Hayvanlar yalnızca üzücü durumlar karşısında yas tutma yöntemine başvururlar. Ölümden korkan hayvanların kendi başlarına intihar kararı almaları ise bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre tamamen imkansız gözüküyor.

Bu tür bilgiler ışığında rahatlıkla söyleyebiliriz ki intihar yalnızca insanlara özgü bir davranıştır ve hayvanlar bilinçli bir şekilde intihar edemezler.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR