Hayvanların Yaşları İnsanların Yıllarına Göre Nasıl Hesaplanır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Köpeklerin gerçek yaşlarını tam bir şekilde hesaplayabilmek mümkün değil. Bunun sebebi ise köpeklerin yaşlarının iki ayrı duruma göre değişiklik göstermesidir. Köpeklerin büyük cinsleri 9-11 yıl aralığında yaşarken kaniş ve chihuahua gibi ufak cinsler ise 18 ile 21 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Genel olarak ise köpeklerin 7 yıl olarak yaşadıkları söylenmektedir.

Kedilerin Yılları

Kediler 14 ile 18 yıl arasında yaşarlar. Fakat bazı kedi türlerinin 20 yaşına kadar yaşadığı söylenmektedir. Siyam kedilerinin diğer kedilere göre daha uzun ömürlü olduğu da söylenmektedir. Kedi yılları, insan yıllarına göre hesaplanırken köpek yıllarının insan yıllarına göre hesaplanmasındaki tekniği kullanır.

Ancak kedilerde parazit ve diğer hastalıklar onların yaralanma ve hastalanma riskini arttırmaktadır. Bu sebeple ev kedilerinin bakımına dikkat edilmesi gereklidir. Sokakta yaşamakta olan kedilerin ömürleri de hastalıklardan dolayı daha kısa olmaktadır.

Evcil Hayvanların Uzun Yaşaması için Neler Yapılmalı?

Evcil hayvanınızın ömrünü uzatabilmek için düzenli olarak kontrollerini yaptırmalı ve özellikle beslenme düzenine dikkat etmelisiniz. Doğru mamaların seçimleri kedilerin ve köpeklerin yaşam sürelerini doğrudan etkileyebilmektedir.

Bilmediğiniz markalar veya yerlerden mama almak yerine güvenilir mamaları tercih ederek evcil hayvanların yaşam sürelerini uzatabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir hastalık belirtisinde vakit kaybetmeden veterinere gözükmeniz tedavi sürecini hızlandırabilecek ve tedavinin etkisini arttırabilecek ufak bir yöntemdir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR