İguana Türleri ve Özellikleri Nedir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

İguanalar tropikal iklimlerde hayatlarını sürdüren egzotik kertenkele türleridir. Ağaçlar üzerinde yaşamlarını sürdürmekten hoşlanan iguanalar genel olarak 18 ile 20 yıl arasında bir ömre sahiptir. Otçul bir tür olan iguanalar meyveler, yapraklar ve bitkiler ile hayatlarını sürdürürler. Boyunları burunlarından kuyruk bölgelerine kadar 1 metre olabilen iguanaların dillerinin 50 cm uzunlukta olduğu bilinmektedir.

Bedenleri canlı ve göz alıcı renklere sahip pullar ile kaplı olan iguanalar Amerika kıtasında daha yoğun olarak görülürler. Sırt kısımlarında orak şeklinde loplar olan tepelik ya da yeleleri vardır. Kuyrukları tutunmalarını ve ağaçlarda gezinebilmelerini de sağlar.

Deniz İguanası ve Kara İguanası

Deniz iguanası olarak adlandırılan iguana en fazla görülen iguana türüdür. Yüzlerce deniz iguanası sürekli olarak bir halinde topluluk olarak hareket ederler. Deniz iguanalarının boyları 1,20m uzunluğundadır.

Toprak renginde olan kara iguanaları ise Galapagos bölgesinde yaşayan ikinci tür olarak bilinmektedir. Nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan kara iguanaları kıyılara fazla yanaşmayı sevmezler. Kara iguanaları daha çok otçul olduklarından için kaktüslerin filizleri ve meyveleriyle beslenmeyi severler. Deniz iguanalarına göre daha saldırgan olan kara iguanalarının ısırmaları son derece tehlikeli olabilir.

Evde de besleyebileceğiniz iguanaları orta boyutlarda bir akvaryumda barındırabilirsiniz. Akvaryum içerisine koyabileceğiniz doğal yapraklar ve ağaç dalları ile iguananızın keyifli olmasını ve doğal ortamını yakalayabilmesini sağlayabilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR