İran Kedisinin Günlük Bakımı Nasıl Yapılır?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

İran kedilerinin, güzellikleri ile büyüleyen kedi ırklarından biri olarak, bakımları konusunda çok fazla dikkat ve özen göstermek gerekir. En çok tercih edilen ev kedilerinden biri olan İran kedileri zekasıyla da ün salmıştır.

İran kedilerinin bakımlarında dikkat etmek gereken en önemli nokta tüyleridir. Tüyleri çok uzun, sık ve yoğun olduğundan her daim kabarık durur. Tüyler aynı zamanda kulak içlerinde ve pati altlarında da bulunur.

İran Kedisinin Günlük Bakımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bir İran kedisinin her gün fırçalanmaya ve fazla tüylerinin alınmasına ihtiyacı vardır. Hatta geçiş dönemlerinde, yani ilkbahar ve sonbahar aylarında günde iki kez fırçalamanız daha yararlı olabilir.

Üzerindeki ölü tüyler yalnızca ev eşyalarına bulaştığından ya da kıyafetlere yapıştığından değil kedinizin sağlığı için de toplanmalıdır. Çünkü fazla tüylerin sindirilmesi ileride bağırsak problemlerine yol açabilir. Fırçalama işlemini her gün İran kedisine uygun yumuşak bir fırça ile yapmalı, eğer yıkamayacaksanız kuru şampuan kullanmalısınız. Kuru şampuanlar hem tüylerini güzelleştirir hem de deri sağlığını korumada yardımcı olur.

Özellikle popo kısmındaki yoğun tüylerin, dışkı ve idrar yoluyla topaklanmamaları ve her daim temiz olması için ideal boyutta tıraş edilebilir.

Yüz yapılarından dolayı (gözler dışarıda, burun basık) burunlarını ve gözlerinin temizliğini de her gün yapmak gerekir. Kısacası İran kedileri diğer kedi ırklarına göre günlük bakımı en zahmetli kedilerdendir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR