Irish Setter Irkı Köpeklerin Özellikleri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Bu ırkın geçmişi çok eskilere dayanır. Atalarının av köpekleri ve Spanieller olduğu sanılmaktadır. Britanya Adaları’nda üç farklı Setter türü yetiştirilirdi: Irish Setter, English Setter ve daha iri yapılı olan Godon Setter. Bu köpekler, ırk özellikleri bakımından sadece tüy renklerinden dolayı birbirlerinden ayırt edilirler. Bu üç Setter türü içinde en zarif yapılı olan Irish Setter’dir. Kızıl tüyleri güneşin altında altın gibi parlar. Gordon Setter’in tüyleri sarı, siyah ya da kahverengi lekelidir.

Erkek ve dişinin omuz yükseklikleri yaklaşık 65 cm’dir. Başı uzun ve ince yapılıdır. Çok iri olmayan ve ceviz rengi ile koyu kahverengi arasında gözleri vardır. Kulakları, başın iki yanından başlar ve oldukça uzun, sarkık, ince tüylüdür. Kuyruğu uzun, aşağıya doğru sarkık ve uca doğru ince ve uzun tüylerle kaplıdır. Tüy rengi, koyu kızıl kestane rengidir.

Irish Setterların Fiziksel Özellikleri

Irish Setter’in zarifliği ve güzelliği birçok insnaı kendisine hayran bırakır. Bundan dolayı birçok kişi onu ev köpeği olarak tutmak istemiş, yetiştiriciler de Irish Setter’i daha zarif, güzel ve narin yapılı hale getirmek için girişimde bulunmuşlardır. Böylelikle, av köpeğinden az çok lüks salon köpeğine doğru bir geçiş olmuştur. Ev köpeği olmaya uygundur.

Sahibine bağlı, itaatkar ve yaşan doludur. Ancak ona hareket edebilme ve suda oynama imkanı verilmelidir. Onun en büyük gereksinimi olan ve avlanma içgüdüsünden kaynaklanan bu ihtiyaçları yerine getirilmediği takdirde nevrotik ve depresif köpeğe dönüşür.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR