İtaatsiz Köpekler İçin Hangi Yöntemler Uygulanmalı?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpek eğitimi size ve köpeğinize bağlı olarak gelişen bir disiplinler bütünüdür. Dolayısıyla ya sizden kaynaklanan  eksik ya da yanlış bilgilerden ya da köpeğinizin ırkı ve karakterinden dolayı eğitimlerde ve günlük hayatta köpeğiniz verdiğiniz komutları yerine getirmeyebilir.

Böyle durumlarda hiçbir zaman köpeğinizin sizin görüşünüzü beklemesine izin vermeyin. Ona bir çok kez doğru yaptığını ve bu şekilde devam etmesini söylemek bu gibi durumlarda en gerekli olan davranıştır.

Bazı durumlarda köpeğinizi sürekli tebrik etmeniz ve ödüllendirmeniz için eğitimin sonunu beklemenize gerek yoktur. Komutlarınıza uymayan bir köpeğe sahipseniz başlangıçta onu biraz oyalamanız ve tebrik edip ödüllendirmeniz işe yarayacaktır.

Köpeğinize memnun olduğunuzu bildirmek ve onun anlamasını sağlamak için değişik oyunlara başvurabilirsiniz. Bu gibi oyunlara hafifi mırıldanmalar eşlik edebilir, kalçanın üstüne parmağın ucuyla hafif bir okşama sözün yerine daha iyi gelebilir.

Tutumunuzu Hemen Belli Edin

Bir köpeği denetlemeyi sağlayan ilk büyük kural şudur: Herkes ödüllendirilmek için çalışır, cezalandırılmak için değil. Sizin için geçerli olan, köpeğiniz için de geçerlidir. Bu kurallı kesinlikle ona karşı tutumunuzun başına yerleştirin ve iyi davrandığında onu anında cömertçe ödüllendirin.

İkinci büyük kural ise: İtaatsizlik durumunda fiziki zorlamayla aniden tepki verme olanağınız yoksa hiçbir zaman komut vermeyin.

Bu kuralları bütün alıştırmalar için uygulayabilir, eğitimlerinizde bu kurallardan destek alabilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR