Japon Balıklarının Cinsiyetini Ayırmak için Yöntemler

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Japon balıklarında cinsiyet ayrımı yapabilmek diğer balık türlerine göre daha zordur. Ancak üzerinde biraz çalışıldıktan sonra göz ile yapılabilecek birkaç yöntem sayesinde japon balıklarının cinsiyetini ayırt edebilirsiniz. Bu noktada en temel yöntem olan anüs kontrolü son derece önemlidir. Çiftleşme döneminde olan balıklarda ise solungaçlara bakarak ayrım yapılabilmektedir.

Anüs Kontrolü Yöntemi

Erkek japon balıklarındaki anüs küçük ve yüzgeçleri ile birleşik bir haldedir. Dişi japon balıklarında ise anüs bölgesi ile yüzgeç yakın ve anüs bölgesi büyüktür. Bu tür noktalara bakarak japon balıklarının cinsiyetini ayırt etmeyi deneyebilirsiniz.

Karın Kontrolü Yöntemi

Balığı aldıktan sonra sırt üstü çevirerek karın boşluğunun arka kısmına parmağınız ile ufak bir baskı oluşturmanız gerekiyor. Eğer parmağınız içeriye doğru giriyorsa ve yumuşaklık hissettiyseniz balığınız dişidir. Ancak parmağınız sert bir hisse yol açıyor ise balığınızın erkek olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Solungaç Kontrolü Yöntemi

Bu yöntemi yapabilmek için erkek japon balıklarının solungaçlarına bakmanız gerekiyor. Eğer solungaç kapaklarının üzerinde ufak beyaz benekler mevcut ise balığın erkek olduğu ve üreme döneminde olduğu söylenebilir.

Ancak balığınızın solungaçları eğer beneksiz ve temiz ise balığınızın dişi olması muhtemeldir. Balıklarınız çiftleşme dönemine girdikleri zaman da solungaçları üzerinde çeşitli benekler belirebilir. Bu beneklerin ayırt edebilmek için bir süre boyunca tecrübe etmeniz ve benekleri takip etmeniz gerekebilir.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR