Kafes Kuşlarında Bitlenme Nedenleri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kuşların sağlığını ciddi bir şekilde etkileyen bitler, onların yaşam kalistesinin ve yaşam sürelerinin kısalmasına yol açabilen tehlikeli parazitlerdir. Kafes kuşlarının tüm türlerinde yaşamını sürdürebilmekte olan pek çok farklı bit türü bulunmaktadır.

Dişi olan bit türleri yumurtaları olgunlaştırabilmek için ihtiyaç duydukları besin maddelerini kan üzerinden elde ettikleri için kuşlara bu tür parazitlerden dolayı çok ciddi bulaşıcı hastalıklar geçebilir.

Kaşıntılar ile Ortaya Çıkan Bit Sorunları

Evlerde en fazla beslenen kanarya ve muhabbet kuşu gibi bir kuş sahibiyseniz bu tür kuşlardaki en önemli bit belirtisi devamlı olarak kaşınmaktır. Kanla beslenen bu parazitler karşı koyulması mümkün olmayan büyük bir kaşıntı hissine yol açarlar.

Kuşlar için zararlı olan bitler, kanat altındaki kısımlar ve ensenin üzerinde yer alan tüylerin diplerinde ortaya çıkarlar. Kuşunuzu aldığınız zaman bit problemi olabileeği gibi daha sonradan da kuşunuzda bit problemleri ortaya çıkabilir.

Biti tespit edebilmek için ışıklar kapalıyken kuşunuzan gelen sesleri dinleyebilirsiniz. Kafesten sesler alabileceğiniz gibi aynı zamanda kuşunuzun sürekli olarak kaşıntı sesleri çıkartması da bit belirtisi olabilmektedir.

Kafesin kuytu köşelerine de göz ile bakarak bitlerin bazı türlerini tespit edebilirsiniz. Ayrıca kafesin zeminine ufak pamuk veya beyaz bir havlu koyaarak bir sonraki bitlerin o bölgede olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu tür yöntemler ile tespit edebileceğiniz bit sorunları ile baş edemiyorsanız uzman bir veterinere gözükmeniz gerekebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR