Kanarya Kafesi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kanaryalar, papağanla ve muhabbet kuşları gibi kafes dışında evinizde gezebilecek türde kuşlar değildirler. Serbest dolaşabilmeleri için son derece iyi bir kanat egzersizi yapmaları gereklidir. Ayrıca kanaryalar kafeslerini seven ve yuvalarına bağlı olan kuş türleridir. Bu yüzden kafes seçimini doğru şekilde yapmak onların rahatı ve huzuru için son derece önemlidir.

Kafes seçerken mümkünse kafesin kanatlarını açabileceklerini genişlikte bir kafes olmasına dikkat edin. Böylelikle kanaryalarınızın bol bol kanatlarını açabilmesini sağlayabilirsiniz. Erkek kanaryaların bazıları ufak kafeslerde daha fazla ötüyor gibi gelebilir. Ancak kanaryaların beden sağlıkları açısından küçük kafeslerde kalmaları zararlıdır.

PVC, Ahşap ve Metal Kafesler

Kuşlar için en sağlıklı kafesler her zaman ahşap kafeslerdir. Fakat ahşap kafeslerin de bazı sorunları olabilir. Ahşap kafesler haşerelere davetiye çıkartabilir. Ayrıca temizlikleri diğer kafes türlerine göre biraz daha zordur. PVC kafeslerin ise temizlikleri kolaydır. Fakat PVC kafeslerde hava dolaşımı az olacağı için koku oluşabilir.

Metal kafeslerin ise temizliği PVC kafesten zor ancak ahşap kafesten daha kolaydır. Metal kafeslerdeki tek sıkıntı kafesin tellerinin zaman içerisinde paslanacak olmasıdır. Bu sebeple kafesin içerisinde pirinç tel tutulması gerekebilir. Tünekleri ise her koşulda ahşap seçmeniz gereklidir. Ahşap tünekler kanaryalarınızın ayak sağlığını güven altında tutabilecek olan tüneklerdir. Ayrıca ahşap tünekler kanarya türü kuşların kendilerini en rahat hissettikleri tünek türleri arasındadır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR