Kanaryalar İçin İdeal Bakım Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Yaygın olarak beslenmekte olan kafes kuşları kanaryalar için en önemli konu bakım sıcaklığı konusudur. Son derece hassas bir kuş türü olan kanaryalara doğru sıcaklık derecelerinde bakılması gereklidir. Kafesin yer aldığı ortam her neresi olursa olsun kesinlikle hiçbir şekilde hava akımından etkilenmemelidir. Kafesin yer alacağı ortam aşırı soğuk ya da aşırı sıcak da olmamalıdır.

Doğru bir sıcaklık yakalanabilmesi özellikle yavruluk dönemindeki kanaryalar için büyük önem taşımaktadır. Kanaryaların bakımı için en ideal olan sıcaklık değeri 23 derece ile 25 derece arasındadır. Bu sıcaklık değerlerinde yaşayan kanaryalar sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sürdürebilirler.

İdeal Sıcaklık Limitleri

Sıcaklık alt limiti olan 20 derecenin altında kanaryaların vücut dirençlerinin düşmesi söz konusudur. Vücut direnci düşmeye başlayan kanaryalar çabuk bir şekilde hastalanırlar. Düşük sıcaklık derecelerinde yaygın olarak ortaya çıkan hastalıklar arasında soğuk algınlığı ve ishal bulunmaktadır.

Kanaryaların sıcaklık üst limitleri 28 derecedir. Bu tür sıcaklık derecelerinde kanaryalarda tüy dökme, iştahsızlık gibi sorunlar gözükmeye başlar. Aşırı sıcaktan etkilenen kanaryalarda halsizlik de gözlemlenebilir. Bu tür sıcaklıklarda kanaryalar çeşitli hastalıklara yakalanabilirler.

Kanaryaların kafeslerinin yer alacağı ortamı yukarıda bahsettiğimiz şekilde oluşturmalısınız. Aşırı sıcak veya soğuğa maruz kalan kanaryalar kısa süre içerisinde sağlığını kaybedebilir ve sonuçlar bazı zamanlar ölüm olaylarının yaşanmasına dahi sebep olabilir. Kanaryaların kafeslerini daima ideal sıcaklık derecelerinde tutmaya özen gösterin.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR