Kansere Yatkın Kedi Irkları Hangileridir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kansere yatkın olan kedi ırkları arasında sokak kedileri olarak; sarmanlar, tekirler, üç renkli gibi kedi türleri özellikle viral kökenli FLV kanserine daha fazla yatkındır. Fakat sürekli dışarı çıkan kedilerde, bağışıklık sisteminin düşmesinden dolayı tüm kanser türlerine yatkınlık gösterebilir.

Özellikle siyam kedisi ve iran kedilerinin diğer kedilere göre bağışıklık sistemi çok daha düşüktür. Bir siyam kedisi bir tekir kediye göre çok daha fazla hassastır ve hastalıklara da bir o kadar açıktır.

Bu yüzden siyam ve İran kedilerinin kansere yatkınlığı daha fazladır.

Açık renkli tüylere sahip kediler ise güneşe fazla maruz kalması halinde deri kanserine yakalanma riskleri vardır. Bu yüzden eğer kediniz dışarı çıkıyorsa ve dışarda da vakit geçiriyorsa güneşin altında çok fazla vakit geçirmesine izin vermemeniz gerekiyor. Bu aynı zamanda güneş çarpması gibi durumların yaşanmasını da önler.

Irk kediler özellikle İran kedileri ve siyam kedileri böbrek hastalıklarına ve böbrek kanserlerine çok yatkındırlar. Bu nedenle İran ya da Siyam kedisine sahipseniz mutlaka yılda 1 kez checkuplarını ve rutin kontrollerini yaptırmanız gerekir.

British Shorthair ve Scottish fold ırkı kedilerde ise kemik ve iskelet sistemi kanserleri daha sık görülür. Bu yüzden çiftleştirdiğiniz kedinin özellikle ailesinden gelen gen haritasını iyi bilmeniz gerekir.

Kanserin özellikle bir ırk olarak belirleyici bir faktör olduğunu söylemek doğru değildir. Yaş, ırk ve çevresel faktörlerle alakalı yatkınlık söz konusudur.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR