Kansere Yatkın Köpek Irkları Hangileridir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Büyük ırkların küçük ırklara kıyasla kanser hastalığına yakalanma riskleri daha fazladır. Özellikle Golden, St. Bernard, Rottweiler, Doberman gibi ırklar bazı kanser çeşitlerine ve özellikle de deri tümörüne daha yatkındır.

Küçük ırklar arasından kansere en yatkın olan ırk ise Terrier ırkıdır. Terrierlar dahil olmak üzere özellikle beyaz ırklı köpeklerde en sık meme tümörü, rahim tümörü ve deri tümörü görülür.

Küçük ırk cinsi köpekler diğer köpeklere kıyasla daha agresif oldukları için tümörlü kitleler daha geç fark edilir. Köpeğinizin rutin kontrollerini yaparken, el ile yaptığınız muayenelerde anormal bir durum fark ederseniz uzman bir veterinere gitmeniz gerekir. Yapılan rutin tarama testleri sonucunda eğer köpekte bir rahatsızlık varsa bu ortaya çıkar ve tedaviye başlanması gerekir.

Kanser ölümlerinin çoğu Amerika’da yapılan araştırmalara göre 10 yaşını geçen 40 milyon köpek arasından 4 milyon kadarının kanserden öldüğü görülmüştür. Daha pek çok köpek de meme tümörüne bağlı kanserlere yakalanmıştır ve bunların bir kısmı kanserden ölmüştür. Meme tümörlerinde iyileşme şansı yüksektir. Özellikle dişi köpekler kısırlaştırıldıklarında bu risk daha da azalıyor. Bu yüzden eğer yavru sahibi olmayacaksanız henüz köpeğiniz yavru sayılırken kısırlaşmasını yaptırmalısınız.

Eğer köpeğiniz tümörlü ve ağrılı dokunun kontrolü yapılırken dokunmanıza izin vermiyorsa oluşabilecek kazalardan korunmak amacıyla el muayenesini kendi güvenliğiniz için veteriner hekiminize bırakmalısınız.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR