Kanserli Kediler İçin Doğru Gıdalar Nelerdir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kanserli bir kedinin bakımını ele almak zordur, ancak iştahı azalmaya başladığında, yaşam kalitesiyle ilgili sorular ortaya çıkar. Hastalıklı bir kedinin yiyecek alımını izlemek iki nedenden dolayı çok önemlidir:

  • Kediler, kendilerini iyi hissetmediklerinde iştahlarını sık sık kaybederler, bu nedenle gıda alımı bir yaşam kalitesi göstergesi olarak kullanılabilir.
  • İyi beslenme, bir kedinin kanserle savaşmasından daha önemli değildir.

Kanserli bir hasta kedinin iştahını iyileştirmede ilk adım, bir kedinin istekli olması veya yemek yeme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilecek "düzeltilebilir" herhangi bir şeyi belirlemeye çalışmaktır. Kedi, iştahını bastıran herhangi bir ilaç kullanıyor mu? Durduruluyor mu yoksa başka bir ilaca geçiş yapmak mümkün mü? Tedavi edilecek olması beklenmese de kedinin iştahını artırabilecek palyatif tedavi seçenekler (ağrı kesici, ameliyat, radyasyon tedavisi) var mıdır? Besleme tüpü makul bir seçim midir?

Ortaya çıkan bir sonraki soru, "Kanserli bir kedi için en uygun beslenme şekli nedir?" Kanserli hücreler vücudun metabolizmasını değiştirir. Glikozu metabolize eder ve laktat oluştururlar ve sonra vücut yeniden glikoza dönüşmeye çalışır. Bu, kediden enerji alır ve kansere verir.

Bu metabolik değişikliklere dayanarak, birçok veteriner hekim karbonhidrat değerlerinin düşük, protein ve yağ açısından yüksek olan diyetleri önerir. Kedi yemeğini hazırlamak için kullanılan tüm maddelerin sindirilebilir ve emilebilir olması önemlidir. Omega-3 yağ asitleri, yağ ve kalorilerin iyi bir kaynağı oldukları ve "anti-kanser" etkilerine sahip olabileceği için bu diyetlere sıklıkla eklenirler.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR