Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedi kumu her ne kadar önemsiz gibi gözükse de kedi sahipleri zamanla kedi kumu kalitesinin de önemli olduğunu anlıyor. Kaliteli bir kedi kumu ev içerisinde koku yaymaz, çabuk kirlenmez ve topaklaşır.

Piyasadaki petshoplarda bir çok kedi kumu çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları silikon kristal kedi kumu, çam pellet kedi kumu ve organik kedi kumlarıdır. Kedi sahipleri ise özellikle kokuyu hapseden ve ev içerisinde bu kokunun yayılmamasını sağlayan kumları tercih ediyor.

Kedi Kumu Deyip Geçmeyin

Piyasada bir çok fiyata kedi kumu bulmak mümkün. Her ne kadar kedi kumu seçimi hem kedinizin sağlığı açısından hem de ev hijyeni açısından önemli olsa da size en uygun olanı deneyerek bulabilirsiniz. Kedi tuvaleti olarak tercih edilebilen kapalı tuvaletler koku sorununu önemli ölçüde azaltsa da bir çok kedi kapalı kedi tuvaletlerinden korkuyor ve kullanamıyor. Bu yüzden kedi kumu seçiminiz bu aşamada önemli hale geliyor.

Bazı kediler için silikon kristal kedi kumları anüs ve üreme organı enfeksiyonları yaratabilmektedir. Kedinizde herhangi bir alerji belirtisi, kızarıklık ve yara gördüğünüzde derhâl veteriner hekiminize götürmeli ve kumunuzu değiştirmelisiniz.

Aynı zamanda döktüğünüz anda toz bulutu oluşturan tozlu kumlardan da uzak durmalısınız. İnşaat kumundan farkı olmayan ve piyasada maalesef bir de parayla satılan bu niteliksiz kumlar kedinizde solunum yolları sorunlarına yol açabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR