Kedi Sistiti Hastalığı Nedir Nasıl Tedavisi Edilir?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler pek çok farklı hastalığa karşı savunmasız hayvanlardır. Ancak bazı hastalıklara karşı daha da yatkın olan kedilerin ortak olarak yakalandıkları temel hastalıklar bulunmaktadır.

Kedi Sistiti (FLUTD) Hastalığı Nedir?

Kediniz bu hastalığa yakalandıysa ilk önce yapmanız gereken şey kuru mamaları kesmek olacaktır. Kediler doğal ortamlarında yaşadıkları zaman gıdalar ile birlikte tükettikleri su miktarı ortalama olarak %70 olur. Ancak kuru mama yalnızca %5 su oranına sahiptir.

Susuzluğa karşı dayanıklı olan kedilerin su ihtiyaçları mamalarından karşılanmalıdır. Kedinizi sürekli kuru mama ile besliyorsanız ve su tüketimi az ise kediniz bu hastalığa yakalanmış olabilir.

Kedi Sistiti FLUTD Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisinde ilk önce sulu mamaların kedilere yedirilmesi gerekiyor. Kedilerin öğün aralıkları ise kısa tutulmalıdır. Kısa aralıklar ile az miktarda mama vermeniz gereklidir.

Patates ya da tahıllı olan gıdaları ise kedinize hiçbir şekilde vermemeniz gerekiyor. Kedinizin yeterli miktarda su tüketmediğini düşünüyorsanız tavuk suyu ya da et suyu gibi gıdaları ona verebilirsiniz. Böylelikle kediniz sevdiği bir gıdayı tüketirken aynı zamanda su ihtiyacını da karşılamış olur.

Kedinizin tuvaletini yaptığı kumu da düzenli aralıklar ile sık sık değiştirmeniz gerekiyor. Kedi kumunun temizliğine her zamankinden daha fazla vakit ayırmanız bu noktada büyük önem taşımaktadır.

Ayrıca veterineriniz tarafından verilmiş olan ilaçları da aksatmadan sürekli olarak kontrollü bir şekilde kullanmanız gerekiyor.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR