Kediler Doğum Öncesi Nasıl Beslenmelidir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler ve köpekler de insanlar gibi hamilelik dönemlerinde besin takviyesine ihtiyaç duyar. Besin takviyeleri, hem güçten düşmemek, hem annenin sağlığı hem de yavruların sağlığı için gereklidir.

Gebeliğinden emin olduğunuz kediniz için artık daha farklı bir beslenme takvimine geçmeniz gerekir. Çünkü artık anne adayı kediniz için yavruları için sağlıklı olması gerekiyor. Gebe bir dişi kedi hamilelik döneminde daha fazla miktarda protein ve mineral almalıdır.

Eğer kedinize yeterli miktarda protein ve mineral takviyesini nasıl sağlayacağınızı bilmiyorsanız ya da verdiğiniz miktarlardan emin değilseniz bir veteriner hekime danışmakta ve öğün programı çıkartmakta fayda olacaktır.

Kedilerde Doğum Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedinizin vitamin ve mineralleri daha fazla alması, daha dikkatli olacağınız anlamına da gelebilir. Çünkü bu miktarlarda aşırıya kaçmak da ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Aynı zamanda kedinizde protein intoleransı var mı, gıda alerjisi var mı bunlardan emin olmanız hem kedinizin hem de doğacak yavruların sağlığı konusunda alınacak önlemlerdir.

Kediniz için eğer yaş mama kullanıyorsanız 1 yaş altı yavru kediler için özel olarak üretilen protein oranı yüksek mamaları tercih edebilirsiniz. Yine de mamanın içeriğini iyice okumak ve değerlendirmek gerekir.

Anne kedi sağlıklı, dengeli ve güzel beslenirse doğumu da bir o kadar sağlıklı ve zahmetsiz geçer. Gebelik sonlandığında da annenin sütü için gebelik sonrası bakım ise daha da önemlidir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR