Kediler Hangi Sebeplerle Hırlar?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler, genellikle hırlama, mırlama ve guruldama gibi farklı şekillerde tanımlanan sesler çıkartabilirler. Kedi hırlaması ise kedilerin bilinçli olarak çıkarttığı sesler arasında değildir. Bu hırlamaların duruma göre farklı açıklamaları olabilir.

Mutluluk Sebebi ile Hırlama

Kedilerin hırlamasındaki en temel sebep genellikle mutluluk kaynaklıdır. Rahat, huzurlu ve mutlu olan kediler hırlamaya başlarlar. Kediyi sevdiğiniz ve ilgi gösterdiğiniz zamanlarda da hırlama sesini duymaya başlayabilirsiniz.

Anne Kedilerin Yavrularını Rahatlatması için Hırlaması

Anne kediler yavrularını emzirdikleri zaman hırlama sesleri çıkartırlar. Annelerin hırlamalarındaki sebep yavrularına güvende olduklarının mesajını verebilme amaçlıdır. Hırlama sesleri annelerin yavrularını yatıştırmalarını da sağlar. Ayrıca hırlama ile anne ve yavrular arasındaki güven bağı da güçlenir.

Korku Kaynaklı Hırlama

Ani tepkiler sonucunda korkmuş olan kediler strese girdikleri zaman hırlayarak sakinleşmeye çalışabilirler. Bu hırlamalar diğer hırlama türlerine göre daha az karşılaşılan hırlama türleridir.

Hastalık Hırlamaları

Kedilerin hırlamalarındaki en tehlikeli tür hastalık kaynaklı hırlamadır. Hasta olan kediler sürekli olarak hırlayarak kendilerini rahatlatmaya çalışırken aynı zamanda dışarıya da canlarının yandığının ve kendilerini iyi hissetmediklerinin mesajını vermeye çalışırlar.

Bu bağlamda kedilerin çeşitli sebeplere bağlı olarak hırladıklarını söyleyebiliriz. Ancak genel olarak kediler yavrularını beslerken, rahatlamaya çalışırken veya hastayken hırlarlar. Hırlama duyduğunuz zaman endişelenmeden önce bu hırlamaların hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığını tespit etmeli ve duruma göre müdahale etmelisiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR