Kediler İçin Hangi Aşı Hangi Hastalık İçin Gereklidir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Aşılar kedilerin hayatında önemli bir rol oynar. Bir çok küçük dostumuz bulaşıcı enfeksiyonlardan ve bağışıklık sistemi zayıflığından ölmektedir. Bunları önlemenin tek yolu ise aşı yaptırmaktır.

Özellikle annesiz büyüyen kediler anne sütü alamadıkları için fazladan hastalık riski taşırlar. Çünkü bağışıklık sistemini güçlendiren antikorlar anne sütü dışında başka hiçbir besinde bu kadar fazla bulunmadığı için anne sütünden faydalanamayan kediler daha bir kaç aylıkken çeşitli hastalıklara yakalanabilirler. Bu yüzden en az 45 gün yavru kedilerin anne sütüyle beslenmesi gerekir.

Karma Aşı

Özellikle kediniz yavruyken acil olarak karma aşısını yaptırmanız gerekir. Çünkü karma aşı öldürücü viral hastalıklardan, bulaşıcı hastalılardan, ağız ülserlerinden korur.

Kedinizin Karma aşısı yaptırılmadığı taktirde:

  • Oldukça bulaşıcı olan ve kusma, iştahsızlık, kanlı ishal ile kendini belli eden “Feline Panleukopenia” hastalığına yakalanma riski büyüktür. Yavru kedilerde özellikle ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.
  • “Feline Rhinotracheitis” denilen yetişkin ve yavru kedilerde görülen bu öldürücü hastalığa yakalanma riski büyüktür.
  • Bulaşıcı bir hastalık olan “Feline Calicivirus” hastalığına yakalanma riski büyüktür. Bu hastalık ağız ülserine neden olur.

Karma aşı dışında veterinerinizin size belirttiği programa uyarak mutlaka:

Kuduz

Leukemia (Kedi Lösemisi)

Fiv (Kedi Aidsi)

aşılarını yaptırmalısınız. Ayrıca iç ve dış parazit aşılarını her 3 ayda bir ihmal etmemelisiniz. Aşı vurulacak olan kedinizde iç parazit rahatsızlığı varsa aşı yaptırmadan önce iç parazit tedavisini yaptırmalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR