Kediler İçin İnek Sütü Mü, Soya Sütü Mü Daha Faydalı?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Anne sütünden kesilen kedilere tadını seviyor diye inek sütü vermek hemen her kedi sahibinin yaptığı bir şey olmasına rağmen inek sütünün kedi bünyesindeki yan etkileri oldukça fazladır.

İnek sütünün içinde bulunan laktozu kedilerin sindirmesi zordur hatta sindiremezler. Laktozun sindirilmesini sağlayan laktaz enzimi kedilerde olmadığından inek sütü tüketimi sorunlara yol açmaktadır. Sindirim problemleri kediler için başlı başına bir dert olduğundan kedinize inek sütü vermekten kaçınmalısınız.

Soya Sütünün Faydaları Nelerdir?

İllaki kedinize süt vermek istiyorsanız tercihiniz soya sütünden yana olmalıdır. İnek sütünün besin değerlerine çok yakın bir değerde olan soya sütü bitkisel bir süt olduğu için sindirmesi çok kolay bir süttür aynı zamanda çok faydalıdır.

Laktoz da içermeyen soya sütü tamamen bitkisel ve sindirmesi kolay bir süttür. Süper marketlerde bulabileceğiniz gibi soya sütünü soya fasulyesinden kendiniz de yapabilirsiniz.

Soya sütü genellikle alerjisi olanların veya etik sebeplerden dolayı hayvansal gıdalar tüketmeyen insanların bir süt alternatifidir. Soya sütü hem insanlar hem de hayvanlar için daha yararlı bir besin kaynağıdır. Dikkat etmeniz gereken sadece kedinizin soyaya alerjisinin olup olmamasıdır. Bunu test etmek içinse öncelikle soya sütünü az miktarda kedinize vermelisiniz. Eğer alerji reaksiyonları ortaya çıkmazsa gönül rahatlığıyla kedinize soya sütü verebilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR