Kediler İçin Tehlikeli İnsan Gıdaları

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler ailemizin bir parçası olduğu için onlarla yemeklerimizi paylaşmak kadar doğal gelen bir şey yoktur. Ancak bazı insan yiyecekleri kedilerimizin sağlıklarını olumsuz yönde etkileyeceğinden, etkisini bilmediğiniz yiyecekleri kedinizden uzak tutmanız gerekir. İnsanların yediği bazı gıdalar için kedi ve köpekler için son derece tehlikelidir ve hayvan sahiplerinin bu konuda daha dikkatli olması gerekir.

Kediler için özel olarak formüle edilmemiş herhangi bir gıda, sindirim sistemini etkiler. Kusma, ishal veya iştah kaybına neden olabilir. Endişe verici bazı gıdalar aşağıdaki gibidir.

Soğan, Sarımsak, Pırasa ve Yaprak Soğanı: Allium cinsi besin üyeleri, kedilerin kırmızı kan hücrelerine oksidatif hasara neden olan organik sülfür bileşikleri içerir. Bir kilo vücut ağırlığı başına 2.3 gram soğan yiyen kediler birkaç gün içinde hastalanabilir. Allium  birçok üründe (örneğin bebek maması) bulunan maddelerdir, bu nedenle kedi sahipleri kedilerine yeni bir şey yedirmeden önce etiketleri dikkatle incelemelidir. Soğan ailesinin tüm üyeleri yeterli miktarda yendiğinde sorunlara neden olabilirler. Soğan veya sarımsak sos içinde bulunduğu durumlarda problem yaratma gibi bir durum oluşturmaz. Soğan ve sarımsak kedilerde anemi ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabileceğinden kedinizi beslerken soğan ve sarımsaktan uzak tutun.

Alkol: Evet, kediler de sarhoş olabilir, ancak alkol aynı zamanda ciddi karaciğer ve beyin hasarına da neden olabilir. Bir çorba kaşığı kadar alkol, bir kediyi komaya sokmaya yeterlidir. Dikkat edilmezse eğer ölüme bile sonuçlanabilir.

Çikolata: Çikolatada büyük endişe kaynağı olan bileşik, teobromindir. Çikolatanın her çeşidinde bulunur (en yoğun olarak bitter çikolatalarda bulunur.) Çikolata kalp aritmilerine, kas titreme ya da nöbetlere neden olabilir. Çikolata, kediler için potansiyel olarak tehlikeli olan metilksantin (özellikle kafein ve teobromin) denilen bileşikleri içerir.

Genel olarak çikolata ne kadar koyu renkte olursa içerdiği metilksantinler daha fazla olur. Düşük seviyelerde, çikolata zehirlenmesi, kusma, ishal ve ateşe neden olur. Daha yüksek dozlar sinir sistemi işlev bozukluğuna (örneğin, nöbetler), düzensiz kalp ritimlerine neden olarak ölümle sonuçlanabilir. 

Çikolata zehirlenmesinin hafif klinik bulguları, bir kedi vücut ağırlığının her kilosu başına yaklaşık 9 mg yutarken görülür. Kediler vücut ağırlığı kilosu başına 18 mg veya daha fazla metilksantin içerdiğinde daha ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Kahve, Çay, Enerji İçecekleri: Bunlar ve diğer kafeinli içecekler ve gıdalar kedinizin huzursuz olmasına, hızlı nefes almasına, kalp çarpıntılarına, kas titremelerine neden olabilir.

Üzüm: Her ne kadar üzüm, kediler için tam olarak toksik madde olarak kabul edilmese de köpekler üzüm ya da kuru üzümlerden akut böbrek yetmezliği yaşarlar. Bu yüzden kedinizin sağlığını riske atmamak için üzümleri ulaşamayacağı yerlerde tutun. Etken maddenin ne olduğunu henüz bilinmese de üzüm yemek kedilerde böbrek yetmezliğine yol açar. Kusma, ishal, uyuşukluk ve artan susuzluk ve idrara çıkma ilk belirtilerdir; Ancak böbrekler çökmeye devam ederken, idrar üretimi yavaşlayabilir ve daha sonra tamamen durabilir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR