Kediler İçin Tehlikeli İnsan Gıdaları

24 gün önce

  • Paylaş:

Kediler ailemizin bir parçası olduğu için onlarla yemeklerimizi paylaşmak kadar doğal gelen bir şey yoktur. Ancak bazı insan yiyecekleri kedilerimizin sağlıklarını olumsuz yönde etkileyeceğinden, etkisini bilmediğiniz yiyecekleri kedinizden uzak tutmanız gerekir.

Kediler için özel olarak formüle edilmemiş herhangi bir gıda, sindirim sistemini etkiler. Kusma, ishal veya iştah kaybına neden olabilir. Endişe verici bazı gıdalar aşağıdaki gibidir.

Alkol: Evet, kediler de sarhoş olabilir, ancak alkol aynı zamanda ciddi karaciğer ve beyin hasarına da neden olabilir. Bir çorba kaşığı kadar alkol, bir kediyi komaya sokmaya yeterlidir. Dikkat edilmezse eğer ölüme bile sonuçlanabilir.

Çikolata: Çikolatada büyük endişe kaynağı olan bileşik, teobromindir. Çikolatanın her çeşidinde bulunur (en yoğun olarak bitter çikolatalarda bulunur.) Çikolata kalp aritmilerine, kas titreme ya da nöbetlere neden olabilir.

Kahve, Çay, Enerji İçecekleri: Bunlar ve diğer kafeinli içecekler ve gıdalar kedinizin huzursuz olmasına, hızlı nefes almasına, kalp çarpıntılarına, kas titremelerine neden olabilir.

Üzüm: Her ne kadar üzüm, kediler için tam olarak toksik madde olarak kabul edilmese de köpekler üzüm ya da kuru üzümlerden akut böbrek yetmezliği yaşarlar. Bu yüzden kedinizin sağlığını riske atmamak için üzümleri ulaşamayacağı yerlerde tutun.

Soğan ve Sarımsak: Soğan ailesinin tüm üyeleri yeterli miktarda yendiğinde sorunlara neden olabilirler. Soğan veya sarımsak sos içinde bulunduğu durumlarda problem yaratma gibi bir durum oluşturmaz. Soğan ve sarımsak kedilerde anemi ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabileceğinden kedinizi beslerken soğan ve sarımsaktan uzak tutun.

24 gün önce

  • Paylaş: