Kediler Ne Tür Müzik Sever Faydaları Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İnsanlar gündelik hayatlarında az ya da çok mutlaka müzik dinleyerek vakitlerinin bir kısmını geçirirler. Peki insanların dinlediği bu müziklerin sevimli kediler için neler ifade ettiğini hiç merak ettiniz mi? Kedinize sevdiğiniz bir müziği dinlettikten sonra onun ilgilenmediğini fark ettiğiniz ya da hissettiğiniz hiç oldu mu?

Kediler bu tür durumlara tepkisiz kaldıkları zaman onların müzikten hoşlanmadıklarını düşünmeye başlayabilirsiniz. Fakat uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre kedilerin büyük bir çoğunluğu müzikten oldukça büyük bir keyif alıyorlar. Wisconsin Üniversitesi’nde görevli olan psikologlar, kedilerin birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları frekanslardan oluşan özel bir beste yaptılar.

Araştırmacılar tarafından profesyonel bir şekilde yapılan bu müzikler 47 farklı türdeki ve cinsteki kediye dinletildi. Kediler, kendilerine insanlar tarafından dinletilen bu müzikler yerine uzmanların bestelediği parçaları dinlemeyi tercih ettiler.

Kediler Müziklere Tepki Veriyor

Hayvan Davranış Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre besteyi dinledikleri zaman Bach ve Gabriel Faure’nin bestelerine tepkisiz kalan kediler bu kez hoparlörlere gelerek sürtünmeye başladılar. Hareketsiz kalmak yerine kıpırdanmaya başlayan kediler için düzenlenen özel besteler ile böylelikle kedilerin müzikten keyif aldıkları da ortaya çıkmış oldu.

Kedilerin avlarını yakalayabilmek için kullandıkları bazı özel yeteneklerinin devreye girdiğini söyleyen uzmanlar, bu yeteneklerin aynı zamanda müzik dinlemek için de kullanıldığını söylüyorlar. Ultra-ses müzik kullanıldığı zaman ise kedilerin müziğe daha fazla tepki verildiği söyleniyor.

İnsanlar gibi kediler de müzik dinlemekten çok fazla hoşlanıyorlar. Ancak kedilerin müzik tercihleri biraz daha özneldir. Genellikle klasik müzik tarzındaki şarkılardan hoşlanırlar. Ohio State Üniversitesi’nde tıp doktoru ve veteriner olan Dr. Susan Wagner, “Hayvanlar, sakinleştirici özelliklere sahip olan müziklere son derece güzel tepkiler vermektedir.” açıklamasını yapıyor.

Hayvanlar için müzik terapisi uzmanı olan Dr. Wagner, kedilerin streslerini azaltmak ve onların daha güçlü hissetmesini sağlayabilmek için düşük tonlu ve yavaş tempolu şarkıların dinletilmesi gerektiğini söylüyor.

Eğer işe giderken radyonuzu açık bırakırsanız işyerinden geri evinize döndüğünüz zaman kedinizin daha keyifli olduğundan emin olabilirsiniz. Tabii doğru bir şarkı seçimi yaptığınız sürece.

Yavaş Tempolu Şarkılardan Hoşlanıyorlar

Müzik terapisi olarak adlandırılan bu terapi yöntemi endişeli ve güvensiz hisseden kediler için de sık sık kullanılıyor. Strese sebep olan kronik hastalıklara sahip kedilere müzik dinletildiği zaman bu hastalıkların tedavisinin olumlu sonuçlandığı söyleyen Dr. Wagner, tüm kedilere bazı dönemler uygun müziklerin dinletilmesi gerektiğini söylüyor.

Kedinizin beden dilini ve hareketlerini takip ederek onun hangi tür şarkılardan hoşlandığını sizler de kendi evinizde test edebilirsiniz. Yavaş müziklerden hoşlandığı söylenen kedilere güzel ve düşük tempolu müzikler açarak onların daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Zaman içerisinde kedinizin müziklere göre verdiği tepkileri izleyerek ona özel bir playlist oluşturabilir ve birlikte müzik dinleyerek vakit geçirebilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR