Kediler Ne Zaman Aşılanır, İlk Aşı Programı

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Ülkemizde ne yazık ki kedi bakımı konusunda en sık yapılan hata kedilerin aşılarını atlamak hatta hiç aşılatmamak. Oysaki aşılama kedilerin sağlıklı, mutlu ve uzun bir hayat sürdürebilmesi için vazgeçilmez bir uygulama. Bugün dünyanın her yerinde kedi bakımının rutin uygulamalarından biri olsa da ülkemizdeki kedi sahipleri halen bu konuda yeterince bilinçli değiller ve bu da birçok kedinin viral enfeksiyonlar nedeni ile hayatını kaybetmesine yol açıyor.

Anne sütü yavru kedilerin ilk aşısıdır.

Anne sütü için kedilerin ilk aşısı demek pek de yanlış olmaz, zira anne kediler doğumdan sonraki ilk 24-48 saat süresince kolostrum ya da ağız sütü denilen özel bir süt üretirler ve bu süt ile yavrular kendilerini koruyacak olan antikorları alırlar. Ancak kediler 9 haftalık olduklarında antikorların etkinliği azalmaya başlar ve bu nedenle 9. Haftadan sonra kedilerin ilk aşılarının yapılması gerekir. Yani yavru bir kedi sahiplendiğinizde 2 aylık olmasının ardından mutlaka veterinere gidip ilk aşısını yaptırmanız ardından da veteriner hekimin ailenizin tüylü üyesi için hazırladığı aşı takvimine harfiyen uyarak tüm aşılarını düzenli olarak, gününde yaptırmanız gerekir.

Kediler ömür boyu aşılanmalıdır.

Yine birçok kedi sahibinin yaptığı hatalardan biri de kedilerini yalnızca yavruluk döneminde aşılatıp yetişkin olduklarında aşıya gerek olmadığını düşünmeleri. Oysaki bu görüş kesinlikle gerçeği yansıtmaz! Yani kediniz ister yavru, ister yetişkin, ister yaşlı olsun yapmanız gereken hemen bir veteriner hekime başvurarak tüm aşılarını uygulatmaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR