Kediler Neden İshal Olur?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde en sık karşılaşılan sorunların başında ishal gelir. Bunun altında yatan nedense ishalin çok sayıda farklı etken sebebiyle ortaya çıkabilen bir sorun olmasıdır. İshal genellikle tek başına bir hastalık gibi algılansa da bu çoğu zaman doğru değildir, yani kedilerde ishal bir hastalık olmaktan çok farklı hastalıklar ya da sorunlar nedeni ile ortaya çıkan bir semptomdur. Dolayısıyla ishali ciddiye almak ve özellikle de bir günden uzun süredir devam eden ishal durumlarında mutlaka veterinere gitmek gerekir.

Kedileri özenli beslemek gerekir

Kedilerde ishalin en sık karşılaşılan nedenlerinden biri yanlış beslemedir. Bu yüzden kedinizi nasıl besleyeceğiniz konusunda mutlaka veteriner hekime danışmanız gerekir. Zira kedileri yalnızca yaşlarına göre beslemek yeterli değildir, eğer varsa özel sağlık koşullarına göre de beslenmeleri gerekir. Bunun yanı sıra bozuk gıdalar tüketmeleri de kedilerin ishal olmasına yol açabilir.

Viral enfeksiyonlar

Her kedi sahibinin en büyük kabuslarından biri kedisinin viral enfeksiyonlara yakalanmasıdır ve bu enfeksiyonların çoğunun en önemli belirtilerinden biri ishal ile kanlı ishaldir. Kedileri viral enfeksiyonlar korumanın tek yoluysa tabi ki düzenli olarak veterinere götürüp aşılarını yaptırmaktır.

Metabolizma hastalıkları

Kediniz aniden ishal olduysa ve bir türlü geçmiyorsa bunun altında çeşitli metabolizma hastalıkları ya da organ yetmezlikleri yatıyor olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmanız kedinizdeki olası ciddi hastalıkların erken teşhis edilmesini sağlar ve bir hastalık ne denkli erken teşhis edilirse tedavisi de o denli kolay olur.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR