Kediler Yıkanır Mı?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler sudan hiç hoşlanmazlar ve suya karşı ani refleks ve tepkileri oldukça sık rastlanır. Tüylerinin de geç kuruduğu ve cilt derilerinin de hassas olduğu hesaba katılırsa acil durumlar haricinde kedileri yıkamamak gerekir.

Kedilerin tüyleri köpeklerin tüyleri gibi değildir. Kedi tüyü çok sık ve ince yapılıdır bu yüzden kedilerin tüylerinin kuruması çok uzun sürer. Havlu ile kurulama aşamasından sonra bile tüy diplerinin kuruması için daha fazla zaman gerekir. Kurutma makinesi ne yazık ki çözüm değildir çünkü kediler kurutma makinesi sesinden çok korkarlar.

Hangi Durumlarda Kedi Yıkanabilir?

Kedilerin tükürüğü steril bir sıvıdır ve her gün ihtiyaçları kadarıyla temizlenebilirler. Ancak bazı durumlarda kedinizin vücuduna yalayarak temizleyemediği şeyler bulaşmış yada yapışmış olabilir. Örneğin çok yağlı maddeler, kuruyunca sertleşen maddeler gibi...

Kedinizi yıkamak yerine veteriner hekiminizden alabileceğiniz toz şampuanları tarama işleminde kullanarak temizliğine katkıda bulunabilirsiniz. Toz şampuanlar içerdikleri katkı maddeleri sebebiyle yan etkisi olabileceğinden bebek pudrası ile de kedinizin tüylerini tarayabilirsiniz. Bu işlem hem hoş bir koku verecektir hem de kopan tüylerin kolayca düşmesini sağlayacaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR