Kedilerde Amfetamin Zehirlenmesi

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Amfetaminler insan tıbbında çeşitli nedenlerle kullanılan reçeteli bir ilaçtır. ADD / ADHD ve narkolepsiyi tedavi etmek için kullanılırlar. Ayrıca yasadışı yollardan da uyuşturucu olarak elde edilebilirler (kristal meth, metamfetamin, ecstacy). Bununla birlikte yanlışlıkla kedi tarafından alındığında, amfetaminlerin öldürücü etkisi bulunmaktadır.

Amfetamin toksisitesi hem kedilerde hem de köpeklerde ortaya çıkabilir. Kedilerde amfetamin zehirlenmesinin olası belirtileri ise şunları içerir:

Huzursuzluk, nefes nefese kalma, hiperaktivite, sedasyon, hareket / sinirlilik / saldırganlık, kas titremesi, nöbetler, kalp atış hızı artışı, irileşmiş gözbebekleri, yüksek tansiyon, kusma, ishal, salya akıtma, ölüm

Kedilerde Amfetamin Zehirlenmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kedilerde amfetamin zehirlenmesi vakalarının çoğu, yere bırakılan hapları sindiren kediden kaynaklı kazalarla ortaya çıkar. Kediler, tezgah üstünde bırakılan şişelerden ve diğer ulaşılabilir alanlardan ilaçları bulabilir ve içebilirler. Bazen ilaç kediye bilerek verilebilir. (Öldürmek ve zehirlemek amaçlı kötü niyetli insanlar tarafından) 

Kedilerde Amfetamin Zehirlenmesi Tedavisi

Oral yoldan alınan kömür midedek zehri absorbe etmek için kullanılabilir. Gastrik lavaj da gerekebilir.

Veteriner hekiminiz, zehirlenmenin etkisini azaltmak için intravenöz sıvı terapisi uygulayabilir. Ayrıca, nöbetleri kontrol etmek ve sinir sisteminin uyarımını azaltmak için sakinleştiriciler veya antikonvülzantlar da uygulayabilir. Kedinin vücut sıcaklığı tehlikeli seviyelere çıkarsa soğutma önlemleri de ek tedbirler arasındadır.

Son olarak, veteriner hekiminiz, kedinizin kan kimyası sonuçlarını inceleyecektir. Böbrek fonksiyon testleri ise, amfetaminlerle zehirlenen kedilerde yakından izlenmelidir. Ek olarak kan basıncı ve vücut ısısı da izlenecek değerler arasındadır.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR