Kedilerde Anaerobik Enfeksiyonlar

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Anaeroblar, Vücudun kimyasal topluluğunun bir parçasıdır. Kedinin karnında, vajinal kanalında, bağırsaklarında ve ağzında yaşar. Bununla birlikte derin yaralanmalar, cerrahi operasyonlar ve iç enfeksiyonlar gibi bakteri dengesini bozan bir olay yaşandığı zaman, bu bakteri dokuya istila edebilir ve ağır enfeksiyona ve hatta doku ölümüne sebep olabilir. Eğer tedavi edilmezse anaerobik bir enfeksiyon kedinin şok geçirmesine ardından da ölümüne sebep olabilir.

Bu bakteriler çoğunlukla dişeti çevresinde ve ağızda başarılı olurlar. Delinmenin neden olduğu derin yaralarda, kırık kemiğin neden olduğu yaralarda ve diğer hayvanlardan alınan derin ısırık yaraları gibi yaralarda anaerobik enfeksiyona yol açan bakteri çeşitleri üreyebilir.

Kedilerde Anaerobik Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Anaerobik enfeksiyonun sebebine bağlı olarak, kediler çeşitli semptomlar gösterebilir. Örneğin bir yara nedeniyle anaerobik bakteriyel enfeksiyon geliştiren bir kedide ısırık izleri gözükebilir, yara sızıntısı devam edebilir veya kemik kırıklarının iyileşmesi zaman alabilir.

Dahası, anaerob bakteriler içeren enfekte yaraların iyileşmesi yavaş olacaktır. Kedilerde anaerobik bakteriyel enfeksiyonların diğer yaygın belirtileri arasında: ateş, topallık, yemek yeme zorluğu ve iştah kaybı bulunur.

Sebepler Nelerdir?

Anaerobik bir bakteriyel enfeksiyonun nihai nedeni kedi vücudundaki normal bakteri dengesinin bozulmasıdır. Bu durum ise, derin yaralanma, travma veya daha önce gerçekleşmiş cerrahi prosedürler gibi sebeplerden dolayı olabilir.

Herhangi bir nedenden dolayı kedinizdee açık yaralar varsa ve enfeksiyon bölgesinde bakterilerden şüpheleniyorsanız eğer başka komplikasyonların oluşmaması için derhal veteriner hekime başvurmanız gerekir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR