Kedilerde Apse Belirtileri

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler de, insanlar gibi cilt tahrişlerine eğilimlidirler. Sıklıkla merhem ve kremlerle tedavi edilebilse de, bir tahriş ilerleyen zamanlarda daha da kötüleşebilir veya bakteriler deriyi istila ederse apse oluşabilir. Bir apse, çeşitli yaralanmalara bulaştığında ortaya çıkabilir ve hayvanın vücudunun herhangi bir yerinde bulunabilir. Yüzey yaraları, evcil hayvanlarda oldukça yaygındır, ancak tedavi edilmediği takdirde sorunlu hale gelebilir.

Kedilerde Apse Belirtileri Nelerdir?

Kediler, açık havada dolaştıklarında diğer kedilerle kavga etmeye eğilimli oldukları için apselerle karşılaşma ihtimalleri yüksektir ve bir dövülme yarası, tedavi edilmezse bakteri enfeksiyonuna yol açabilir. Bununla birlikte ayrıca, hayvanlarda nispeten küçük aşınmalardan enfeksiyona geçiş de görülebilir.

Pasteurella multocida cilt enfeksiyonlarına neden olan en yaygın bakteridir. Evcil hayvanlarda cilt tahrişinin bir diğer nedeni, bölgesel merhemlerle tedavi edilebilen Staphylococcus intermedius'tur.

Bununla birlikte, eğer bu bakterilerin herhangi biri derinin içlerine doğru girerse, enfeksiyon ciddi bir problem haline gelir. Yaranın tedavi edilmediği durumda bakteri istilasına tepki olarak acı verici bir apse oluşacaktır. Bu kediciğinizin fazlaca canını yakan ağrılı bir süreçtir.

Teşhis Nasıl Koyulur?

Veterineriniz, mevcut bakterilerin türünü belirlemek için enfekte  olmuş bölgeden örnek alarak test yapacaktır. Buna ek olarak, enfeksiyonun kan dolaşımına istila edip etmediğini görmek için genellikle standart bir kan testi uygulanır. Uygun bir teşhis yapıldıktan sonra da, veteriner uygun bir tedavi planı reçete eder.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR