Kedilerde Arsenik Zehirlenmesinde Ne Yapılmalı?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Arsenik, istenmeyen bitkileri öldüren kimyasallarda, böcekleri öldüren kimyasallarda, odun koruyucuları ve kalp kurt gibi kan parazitlerini tedavi etmek için kullanılan bazı ilaç formüllerinde kimyasal bileşikler içerisinde yaygın olarak bulunan ağır bir metal mineralidir.

Paraziter tedavi ilaçlarında, arsenik seviyesi ölümcül olmayan aralıklarda bulunur ve bir kediye zarar vermez, ancak doz aşımı zehirlenmeye neden olabilir.

Arsenikten etkilenen bir kedide: Kusma, ishal, karın ağrısı, letarji, dışkısında taze parlak kırmızı kan ve özellikle kulak bölgesinde olağandışı soğukluk hissedilebilir. Bunların yanısıra bazı durumlarda bilinç kaybı yaşanabilir.

Tedavi görmeyen kedilerde veya ağır zehirlenme vakalarında ölüm gerçekleşir.

Kedilerde Arsenik Zehirlenmesi Nasıl Gerçekleşir?

Arsenik içeren bileşiklerin yutulması ve kedilerdeki parazitleri tedavi etmek için arsenik içeren ilaçların doz aşımı arsenik zehirlenmesine yol açabilmektedir.

Arsenik zehirlenmesinin tanısında verilen bilgiler çok önemlidir ve veteriner hekiminiz evinizde bulunan herhangi bir arsenik içeren bileşikleri bilmelidir. Kedinizin sağlık durumuyla ilgi bilgileri, semptomların başlama zamanlarını ve bu durumu tetikleyebilecek muhtemel olayların kapsamlı bir geçmişini veteriner hekiminizle eksiksiz bir şekilde paylaşmanız gerekir.

Son zamanlarda kedinize verdiğiniz herhangi bir ilaç varsa eğer, bu bilgisi de teşhise yardımcı olacaktır.

Mümkünse eğer veteriner hekiminize götürmek için kusma veya ishal dışkısının örneklerini de yanınıza almalısınız. Bu örnekler, tedavi sürecinin hızlandırılmasında yardımcı olur, böylece kedi daha fazla hasar görmeden tedavi altına alınabilir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR