Kedilerde Artrit (Septik) Nedir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Artrit, eklemlerde meydana gelen vücudun ürettiği bir iltihaptır hastalığıdır. Bir çok hastalık artrit etkileşimli hastalık vardır. Bu yüzden artrit tek başına bir hastalık sayılmaz.

Eklem iltihabı travmatik bir yaralanma sonrasında sıklıkla görülen bir durumdur. Eklemi çevreleyen mikroorganizmalar tarafından, cerrahiden sonra veya mikroorganizmalar kan dolaşımıyla eklemlere girdiğinde iltihabın oluşması durumu yaşanır.

Her ne kadar bu hastalık kedilerde nadir görülse de, tek bir eklemin enfeksiyonu diğer eklemlere yayılabileceğinden acilen önlem alınması gerekir.

Kedilerde Eklem İltihabı Artritte Nasıl Belirtiler Oluşur? 

Eklem iltihabından muzdarip kedi dostumuz çoğunlukla ağrı, yüksek ateş, iştahsızlık, eklemlerin şişmesi, iltihaptan etkilenen bölgenin olağan dışı sıcak oluşu, ve eklemlerini düzgün bir şekilde hareket ettirememesi gibi belirtiler gösterir.

Zayıf ya da anormal bağışıklığa sahip kedilerin bu hastalığa yakalanma olasılıkları daha fazladır. Eklem iltihabı aynı zamanda bir çok enfeksiyon geliştirme riskine sahiptir. Eklem iltihabını oluşturan ve kedinizi bu riske karşı açık hale getiren durumlar ise genellikle:

Yaralanmadan sonra fırsatçı enfeksiyonlar, ısırık yarası (başka bir hayvana karşı savaş), silah yarası, ameliyat, vücudun başka bir yerinden geçen bakteri enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları gibi sebeplerdir.

Hastalığın teşhisi için öncelikle kedinizin yaralanması, başka bir hayvanla kavga etmesi gibi durumların varlığını tespit etmeniz gerekecektir. Bu bilgiler doğrultusunda veteriner hekiminiz eklem iltihabını oluşturan sebebi bularak tedaviye başlayabilecektir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR