Kedilerde Aşının Önemi Aşı Programı Nasıl Oluşturulur?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Çeşitli bulaşıcı hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçten düşürmemek için aşılar üretilmiştir. İnsanları ve kedileri bu hastalıklardan koruyacak olan aşılar kedilere uygulanır. Yılın belli periyotlarında ise bu aşıların tekrarlanması gerekir.

Aşının amacı, hastalık nedeni olan etkenin kediniz sağlıklıyken aktif olmayan veya canlı halde bulunan organizmaların vücuda enjekte edilerek savunma reaksiyonunu oluşturmaktır. Dolayısıyla vücut aynı etkenle tekrar karşılaştığında savunma reaksiyonu devreye girerek kendini koruyabilir.

Aşılar sayesinde kediler: kuduz hastalığı, lösemi hastalığı, gençlik hastalığı, solunum yolu enfeksiyonları gibi ciddi hayati tehlike oluşturabilecek hastalıklara karşı korunmuş olur.

Aşılama programları aksatılmadığı ve düzenli yapıldığı takdirde gerek kedi sahiplerinin gerekse kedilerin sağlıkları korunmuş olur. Aşı programları ise iç parazitlere yönelik bir tedavi programını takip ederek oluşturulur. Bu demek oluyor ki iç parazitleri devam eden bir yavru kedinin tedavisi tamamlanmadığı sürece sağlıklı bir aşı programının uygulanması mümkün değildir.

Aşı Programı Nasıl Oluşturulur?

Aşı programı yalnızca sağlıklı kedilere uygulanır. Eğer kedinizin iç parazit rahatsızlığı varsa öncelikle kedinizin ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir daha sonra aşı programı oluşturulur.

Kedilerde aşı programı ise şöyledir:

YAŞ

YAPILAN UYGULAMA

6-8 Haftalık

iç ve dış parazit uygulaması (3 ayda

1 tekrarlanır)

8-10 Haftalık

Karma Aşı

9-11 Haftalık

Lösemi Aşısı (Lösemi testi)

10-12 Haftalık

Karma Aşısı (Tekrarı)

11-13 Haftalık

Lösemi Aşısı (Tekrarı)

12-14 Haftalık

Kuduz Aşısı (3 aydan küçüklere

yapılmaz)

 

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR