Kedilerde Aspirin Zehirlenmesi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Belirtilerin ilerlemesi hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir. İlk belirgin bulgulardan biri iştah kaybıdır. Diğer belirtiler arasında, mide ve ince bağırsaklarda ülserasyonun neden olduğu kusma, diyare ve bağırsak kanamaları bulunur. Merkezi sinir sistemi de bu zehirlenmeden etkilenebilir; bu da kedinizin yürüme sorununa, zayıf ve koordinasyonsuz olmasına veya hatta çökmesine neden olur. Ayrıca bilinç kaybı ve ani ölüm aspirin zehirlenmelerinde görülebilmektedir.

Düşük doz aspirinler bile bu semptomları üretebildiğinden, herhangi bir tıbbi nedenden ötürü kedinize aspirin veriyorsanız eğer, sindirim problemi veya davranış değişikliği açısından farklılıklar olup olmadığını aspirin kullanımından sonra izlemeniz gerekecektir. Aspirin önemli bir miktarda yutulursa, acil tıbbi tedavi gerekebilir ve zehirlenme önemli bir boyutta olabilir.

Aspirin Zehirlenmesine Ne yapılmalıdır?

Kedinizin aspirin içtiğinden şüpheleniyorsanız ya da aspirin kedinize dokunduysa, zehirlenme semptomları görülüp görülmediğini kontrol edin.

Çeşitli testlerle ve kan sayımlarıyla ortaya çıkabilecek olan aspirin zehirlenmesi, çok tehlikeli olabileceğinden semptomlar görüldüğü gibi veteriner hekiminize başvurun.

Tedavisi Mümkün Müdür?

Eğer aspirin1 2 saat içinde alındıysa ve kedinizin tedavisine hemen başlandıysa zehirlenme etkileri az gözükecektir ve kediniz tedaviye yanıt verecektir. Veteriner hekiminiz kliniğe gelmeden önce kedinizi evde kusturarak vücudundaki aspirin miktarını azaltmanızı veya klinikte kusturmayı da önerebilir. Kusma veya mide pompalama (gastrik lavaj) ile, veteriner hekiminiz kalıcı yaralanma şansını düşürerek mümkün olduğunca çok sayıda aspirini çıkarabilecektir. Kanda kalan aspirin miktarı içinse genelde çözüm oral yoldan aspirin alımı ile gerçekleşir.

Kedinizin durumuna bağlı olarak, sıvılar ve diğer destekleyici tedaviler de gerekli olabilir. Duruma göre sağlığı düzelene kadar da hastanede kalması gerekebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR