Kedilerde Beyin Hücresi Dejenerasyonu Belirtileri Nelerdir?

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Abiotrophy terimi, bilinmeyen sebepler nedeniyle hücrelerin veya dokuların bozulması nedeniyle işlev kaybını belirtmek için kullanılır. Bilinmeyen sebeplerle oluşan bu hastalığın görülme yaşı farklı ırklara göre değişkenlik gösterse de genellikle 5 haftalık kedilerde görülür.

Hastalığın belirtileri beynin etkilenme kısmına bağlı olarak gelişir. Belirtiler hastalığın ilk zamanlarında ortaya çıkmaya başlar. Genellikle:

  • Hareketlerde anormallik
  • Yürüme sırasında eklemlerin anormal hareketi
  • Ekstremitelerde güçlük
  • Baş ve boyunun hafif titremesi
  • Diğer sinirsel belirtiler

Kedilerde Beyin Hücresi Dejenerasyonu Hastalığının Altında Yatan Sebepler Nelerdir?

Bu hastalığın bilinen bir nedeni yoktur yani idiyopatik bir durumdur.

Veteriner hekiminize sorunla ilgili başvurduğunuzda semptomların başlangıcının zamanını, kedinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecektir. Veteriner hekiminiz semptom bilgilerini edindikten sonra eksiksiz bir fizik muayenesi yapacaktır.

Laboratuvar testleri, tam kan sayımı (CBC), biyokimya profili ve idrar tahlillerini içerir. Bu rutin laboratuvar testlerinin sonuçları genellikle normal aralıklarda görülür. Nöroaxonal distrofi tanısı ise genellikle ayırıcı tanı ile sağlanır. Diğer bir deyişle, hastalık için doğru neden belirlenene kadar diğer hastalık ve rahatsızlıklar elenir. Somut kanıt ancak otopsilerde bulunabilir. 

Bu hastalığın seyrini değiştirmek için özel bir tedavi mevcut değildir ancak düşmeleri ve çeşitli kazaları engellemek bu tarz travmatik bir fonksiyon bozukluğunun oluşmasını önleyecektir. Bu nedenle kedi dostunuzun aktivitelerine dikkat edin ve travma geçirmemesi için kazalardan uzakta, güvende tutun.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR