Kedilerde Beyin ve Omurilik Enflamasyonu

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Eozinofilik meningoensefalomiyelit, beyin omurilik sıvısında (CSF) anormal sayıda eozinofil bulunması sonucu omurilik ve zarlarının iltihabına neden olan bir hastalıktır. Eozinofillerdeki artış genellikle kedide parazit enfeksiyonu, tümör veya alerjik reaksiyona yol açar.

Her ne kadar kedilerde nadiren görülen bir hastalık olsa da, sinir sistemini etkileyen bir hastalık olduğu için belirtiler karakteristiktir. Semptomlar yer ve şiddette göre farklılık gösterir ancak hastalık sinir sistemini etkilediğinden dolaşım sorunları, hafıza kaybı, nöbet ve körlük gibi semptomlar en yaygın olanlardır.

Kedilerde Beyin ve Omurilik Enflamasyonu Hastalığını Oluşturan Sebepler Nelerdir?

Eozinofilik meningoensefalomiyelitin altta yatan nedeni bulmak şimdiye kadar mümkün olmamıştır. Bu yüzden idiyopatiktir. Bu hastalığa bağlı diğer tipik faktörler ise şunları içerir:

  • Alerjiler
  • Tümörler
  • Parazit enfeksiyonları
  • Mantar enfeksiyonları
  • Aşılar

Hastalığın teşhisi için veteriner hekiminize hastalığın geçmişi ve semptomların başlangıcı hakkında bilgi vermeniz gerekecektir. Veteriner hekiminiz, inflamasyonun nedenini belirlemek ve ortadan kaldırmak için kan testi, kan kültürü, biyokimya profili ve idrar tahlili gibi çeşitli laboratuvar testleri ve eksiksiz bir fiziki muayene yapacaktır.

Kan tahlili, kanda anormal derecede yüksek eozinofil sayısını ortaya çıkarabilir. Örneğin, biyokimya profillemesi, paraziter enfeksiyonlara işaret eden anormal karaciğer enzim aktivitesi gösterebilir. Ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) kedilerin beyninde veya omuriliğinde tümör lezyonlarını ortaya çıkarabilir.Tüm bu testler ve muayene sonucunda ise kedinizin sağlığına kavuşması için gereken tedaviye başlanır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR