Kedilerde Botulizm Çiğ ve Ölü Hayvan Eti Yenmesi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Botulizm, çiğ et ve ölü hayvanların yenmesi ile ilişkili nadir ancak ciddi bir felç hastalığıdır. Arka bacaklardan başlamak üzere gövdeye, ön bacaklara ve boynuna yayılma zafiyetine neden olur.

Kediler genellikle bu toksinin ağır etkilerine karşı dirençlidir, ancak bazı durumlarda ciddi derecede hasta olabilirler. Tipik olarak, et yedikten birkaç saat ila altı gün içerisinde hastalık durumları ortaya çıkar.

Hafif derecede etkilenen kediler genelde birkaç gün içinde iyileşirler. Bununla birlikte, solunum güçlüğü çeken ciddi bir gözleme ihtiyaç duyacaktır. Ciddi durumlarda ise felçten etkilenen hayvan, nefes alma kabiliyetini kaybederek ölebilir.

Botulizm Belirtileri Nelerdir?

Arka bacaklardan başlayarak gövdeye, ön bacaklara ve boyuna yükselen ani felç bu hastalığın en belirgin belirtisidir.

Dört bacağın tümünde şiddetli zayıflıklar veya her dört  bacağın felce uğraması genellikle 12 ila 24 saat içinde ortaya çıkar.

Nasıl Teşhis Koyulur?

Veteriner hekiminize, kedinizin sağlığı, semptomların başlangıcı ve ölü hayvanlarla temas gibi bu durumdan önce gelişen olayların kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecektir.

Veteriner hekiminiz kedinizin eksiksiz fiziksel muayenesini yaparak, kimyasal kan profili, tam kan sayımı ve idrar tahlili içeren standart testlerle test edecektir. Kan serumunda da botulinum toksini olup olmadığını test etmek için kan alınması da gerekebilir. Aynı şekilde, veterineriniz toksini test etmek için dışkı örneği alması teşhis koymada önemli rol oynar.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR