Kedilerde Campylobacteriosis Bakteriyel Enfeksiyonu

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Campylobacteriosis, kedilerde yaygın olarak bulunmaz, ancak en fazla altı aylıktan küçük yavru kedileri etkilediği görülmüştür. Hastalığa neden olan bakteriler tipik olarak sağlıklı memelilerin bağırsaklarında (gastrointestinal sistem) bulunur ve çoğu zaman zararsızdır.

Kedilerin yüzde 45'ine kadar bir oranı kampilobakter bakteri çeşidini taşıyor. Bakteri, enfekte olmuş hayvanların dışkılarından bulaşabilir. Bu nedenle, insanlar, enfekte olmuş bir hayvana temas ettikten sonra uygun hijyen şartlarını yerine getirmezlerse hastalığı kendilerine bulaştırabilir. 

Kedilerde Campylobacteriosis Bakteriyel Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

  • Ateş
  • Kusma
  • Tenesmus (Kramp tarzında rektal ağrı)
  • İştahsızlık
  • Lenfadenit

Kedilerde Campylobacteriosis Bakteriyel Enfeksiyonu Oluşturan Sebepler Nelerdir?

Bilinen birkaç nedeni vardır, ancak bir kedinin kampylobacter bakterileri ile temasa girmesinin en yaygın yolu köpek kulübelerindendir kaynaklanır ve bu da hayvanların kirlenmiş dışkılarla doğrudan temasa girmesi şeklinde gerçekleşir.

Kirlenmiş yiyeceklerin veya suyun yutulması ise başka bir bulaşma şeklidir. Buna ek olarak, daha genç hayvanlar, az gelişmiş bağışıklık sistemleri ve çevrelerini keşfetme doğal eğilimi nedeniyle hastalığa yakalanma konusunda daha büyük bir risk altındadır. 

Teşhis Aşamaları

Dışkı kültürü, en yaygın tanı yöntemidir. 48 saat sonra, veterineriniz, enfeksiyon belirtisi olan dışkıdaki lökositleri (dışkı beyaz kan hücreleri) aramak için kültürü inceleyecek; Lökositler kedinizin gastrointestinal sisteminde de bulunabilir, bu da vücutta kampylobacter varlığını teyit eder.

Kimyasal kan profili, tam bir kan sayımı ve bir idrar tahlili de dahil olmak üzere bir takım testler gerçekleştirilecektir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR