Kedilerde Cilt Kanseri Belirtileri Nelerdir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Ne yazık ki son yıllarda aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de kanser vakalarında bir artış olduğu gözlemleniyor. Uzmanlar bunun sebebinin değişen yaşam koşulları ve beslenmenin yanı sıra çevresel faktörler olduğunu belirtiyorlar. Kedilerde cilt kanseri bu güzel canlılarda en çok görülen kanser türleri arasında yer alıyor.

Beyaz kedilerde çok daha fazla görülüyor

Kedilerde cilt kanseri ile beyaz renkli kedilerde karşılaşılma riski diğerlerine kıyasla daha yüksek. Bu nedenle özellikle beyaz kedisi olanların kedilerini her zaman yakından gözlemlemesi ve başta kulakları olmak üzere vücutlarının herhangi bölgelerinde ortaya çıkan ve iyileşmeyen yaraları kesinlikle ciddiye alıp veterinere başvurması gerekiyor.

Kedilerde Cilt Kanseri Belirtileri

Kedilerde cilt kanserinin en önemli belirtisi ciltte nedensiz bir şekilde ortaya çıkan ve iyileşmeyen inatçı yaralardır. Genellikle 6 yaşın üstündeki kedilerde görülen bu hastalık ayrıca bir anda et beni gibi oluşumların ortaya çıkmasıyla da kendini gösterebilir. Elbette bu yaraların altında ille de kanserin yatması gerekmez. Böyle bir durumlar karşılaştığınızda kediyi hemen veterinere götürmeniz bu yaraların neden ortaya çıktığını öğrenmenizi ve kedinin tedavi edilmesini sağlamak için tek yoldur. Kedilerde cilt kanseri ile ilgili detaylı bir makale okumak için buraya bakabilirsiniz.

Erken teşhis kanserde son derece önemlidir!

Kedilerde cilt kanseri tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Veteriner hekim kedide cilt kanseri olduğunu düşünürse biyopsi yapılmasını isteyebilir ve biyopsi sonucunda eğer kanser teşhisi kesinleşirse buna uygun bir tedavi yöntemi belirleyerek uygular. Kedilerde cilt kanseri tedavisinde kedinin yaşı, genel sağlık durumu ve kanserin hangi evrede olduğu gibi bazı kriterlerin de göz önünde bulundurulması gereklidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR