Kedilerde Cinsel Gelişme Bozuklukları

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Bu durum genellikle, bir hayvanın cinsel işlevinin özelliklerini belirleyen kromozomları etkileyen bozukluklardan kaynaklanır. Gonadal bozukluklar üreme organlarını etkiler ve fenotipik bozukluklar hayvanın fiziksel ve biyokimyasal üreme özelliklerini etkiler.

Cinsel gelişme bozukluklarının belirtileri ve semptomları, dişi kedi için olağandışı büyük bir klitorise sahip olmasıyla, erkek kedi içinse testislerin olağan dışı büyük olması şeklinde görülür.

Cinsel gelişme bozuklukları, en çok, kalıtsal özellikler nedeniyle veya hamilelik döneminde zehirlenme gibi dış etmenlerden dolayı ortaya çıkar. Risk faktörleri, gebelik sırasında progesteron hormonunun düzgün çalışmamasına paralel olarak gelişmeye devam eder.

Cinsel gelişme bozuklukları, bozukluğun türüne göre şekillenir ve değişiklik gösterir. Kromozomların sebep olduğu bir anormallik olduğundan dolayı her bozuk görüntünün kromozom bozukluğuyla karakterize bir görüntüsü vardır. Hormon testleri sonucunda ihtiyaç duyulan çoğu bilgiye ulaşılsa da bazı cerrahi müdahaleler estetik açıdan önerilebilmektedir.

Deforme olmuş üreme organı kedinizin çevresiyle olan etkileşiminde de bir problem yaratacağı için, aynı zamanda kozmetik bir düzgünlük sağlamak adına cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

Çoğu cinsel gelişim bozukluğunda cilt problemleri sıklıkla görülür. Tedavinin bir parçası olarak lokal veya topikal tedaviler semptomlara bağlı bir rahatlama için reçete edilebilir. Şampuanlar ve yağlar topikal tedavide yardımcı olabilir.

Çoğu kedi kozmetik veya fiziksel sağlığı iyileştirmek adına yapılan cerrahi operasyonlarla veya diğer işlemlerle tamamen iyileşme gösterebilir. Progesteron, östrojen veya androjen de dahil olmak üzere sentetik hormonlardan kaçınılması bu durumda önerilir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR