Kedilerde Dehidrasyon (Sıvı Kaybı) Neden Görülür?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Dehidrasyon, kedi bedeninde aşırı miktarda sıvı kaybı olduğunda oluşur. Kaybolan yalnızca su değil, normal vücut fonksiyonu için gerekli olan sodyum, potasyum ve klor gibi elektrolitler de eksilir.

Dehidrasyon genellikle başka bir hastalığın semptomudur. Rehidrasyon (su ve elektrolitlerin sağlanması) birçok tedavi planının önemli bir parçasıdır 

Kedilerde Sıvı Kaybı için Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dehidrasyon için klasik işaret cilt tutma testidir. Deriyi nazikçe bir miktar çektiğinizde, sağlıklı bir şekilde deri yerine oturuyorsa vücudun su dengesinde bir problem olmadığı anlamına gelir. Ancak çekilen deri yerine oturmuyorsa ve kaskatı çektiğiniz gibi kaldıysa işte o zaman dehidrasyondan şüphelenebilirsiniz.

Diğer bulgular ise şu şekildedir:

  • Kuru, yapış yapış tükürük salgısı
  • Yemek reddi
  • Halsizlik, uyuşukluk
  • Altta yatan diğer sağlık sorunları

Yetersiz su alımı veya aşırı su kaybı dehidratasyona neden olur. Kusma, ishal, ateş, travma, sıcak çarpması, şeker hastalığı ve diğer hastalıklar dehidrasyonu oluşturan birincil sebeplerdir

Çoğu durumda dehidratasyon başka bir sorunun sonucu olarak karşımıza çıkar. Onu serin, sakin bir yerde soğuk suyun içine koyun. Kedinize eğer içebiliyorsa konserve ton balığı veya somon kutusu suyundan bir et çeşnili su verin. Bu elektrolit takviyesine teşvik edecektir.

Deri altı su verme tekniğini eğer biliyorsanız, kedinize deri altından (ortalama erişkin kediler için 300 ml) ringer solüsyonu verebilirsiniz. Yanık veya travma durumlarında kesinlikle bu yöntemi denemeyin. Kullanacağınız sıvı miktarından emin değilseniz veteriner hekiminize başvurun.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR