Kedilerde Eklem Çıkığı Belirtileri

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kemik, tüm memelilerde vücudun mimari çerçevesi olarak işlev görür. Vücutların canlı organları şekillendirmesini ve korunmasını sağlayan katı bir yapıdır.

Bir eklem, iki veya daha fazla kemiğin bir araya geldiği (birlikte ifade edildiği) bir yapıdır. Eklemler, deriyi stabilize eden kalın, lifli bir tabakaya sahiptir. Bu nedenle, eklemler hasar görürse, bozulursa veya anormal gelişim gösterirse dengesiz hale gelirler.

Lüksasyon terimi, bir eklemin yerinden çıkması ve tamamen deforme olduğu durumlarda kullanılır. Eklem çıkığı durumunda ise, eklem etrafında bulunan bağlar gibi destekleyici yapılar hasar görmüştür veya eksiktir.

Kedilerde Eklem Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

  • Ağrı
  • Eklem yerlerinde şişme
  • Etkilenen kemik bölgesinin kullanılamaması
  • Topallık

Eklem çıkığının iki temel formu vardır: travma kaynaklı çıkık veya doğuştan var olan doku bozukluğun sonrasında oluşan çıkıklık.

Eklem çıkığının sonuncu evresinde stres daha da yoğunlaşır.

Veteriner hekiminiz, kedinizin detaylı bir geçmişini isteyecek, semptomların doğasını ve sıklığını soracaktır. Daha sonra kedinizin, özellikle eklem çevresindeki alanlar üzerinde tam bir muayenesini yapacaktır.

Veteriner hekiminiz, etkilenen eklemler için sizden birden fazla röntgen isteyebilir. Bu işlem teşhisin onaylanmasında yardımcı olacaktır. Veteriner hekiminiz ayrıca gerekli gördüğü taktirde başka testler de yapabilir.

Ancak ilk aşamada röntgen tam bir teşhis sağlayabileceğinden ilk olarak röntgen sonuçları incelenir. Tedavi aşamasında kedinize ağrı kesici vererek onu yatıştırmak istiyorsanız da yine veteriner hekiminize danışmadan vermeyiniz.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR