Kedilerde Glomerülonefrit Hastalığı

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

Glomerülonefrit terimi, böbrekteki atık ürünleri sindiren kahverengi kılcal damarların, yani glomerüllerinin iltihaplanması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan işlev bozuklukları ile karakterizedir. Glomerülonefritin en yaygın nedeni glomerüller içinde antijen-antikor komplekslerinin (toksin veya enzim gibi) birikimidir. Bu kılcal damar hastalığı, her iki cinsiyeti de etkilese de, erkeklerde daha sık görülür.

Glomerülonefritin en yaygın nedeni glomerüller içinde antijen-antikor komplekslerinin (toksin veya enzim gibi) birikmesidir.

Kedilerde Glomerülonefrit Hastalığı Belirtileri

Belirtiler, iltihaplanma, enfeksiyon veya neoplazi gibi altta yatan nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bazı kedilerde, semptomlar yalnızca kilo kaybı ve güçsüzlük ile sınırlı olabilir. Bu hastalık genellikle idrarda artmış protein konsantrasyonlarının ortaya çıkabileceği rutin testlerde ya da yıllık sağlık taramasında tesadüfi olarak keşfedilir. İdrar içindeki protein kaybı ciddi ise, kedinizin karın boşluğunda anormal sıvı birikimi (asit) geliştirebilir.

Böbrek yetmezliği hastalığının ileri seviyede olduğu kedilerde, susuzluk artışı ve idrara çıkma sıklığı, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma belirtileri olabilir. Ciddi albumin eksikliği (hipoalbüminemi) olan kediler, akciğerin kan damarlarının tıkanmasına maruz kalabilir ve bu da solunum zorluklarına veya şiddetli nefes almasına neden olabilir. Bu arada yüksek tansiyon ani körlüğe neden olabilir.

Kedilerde Glomerülonefrit Hastalığı Sebepleri 

  • Iltihaplanma
  • Enfeksiyonlar
  • İdiopatik (bilinmiyor)
  • Neoplazi (doku büyümesi, tümör)- Her zaman kanser değildir
  • Şeker hastalığı
  • Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı

Hastalık belirtilerinizi gördüğünüz an acilen veteriner kliniğe gitmeli ve veteriner hekiminize kedinizin sağlığının, semptomların başlamasının ve bu duruma yol açabilecek olası olayların kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecektir. 

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR