Kedilerde Göbek Fıtığı Hastalığı (Umbilikal Fıtık) Oluşumu

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde göbek fıtığı hastalığında, göbek dışa doğru bombeleşir ve göbek fıtığı göbek çukurunun hemen içinden veya yakınlarından çıkar.

Kedilerde Göbek Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Umbilikal fıtıklar karmaşık veya komplike olabilir. Karmaşık bir fıtık, bağırsağın bir halkası gibi karın boşluğunun içinden geçer.

Komplike olmayan göbek fıtığı ise, göbeğin üstünde yumuşak bir şişme ile karakterizedir. Bu şişme boyutu değişkenlik gösterebilir, aynı zamanda fıtık kendiliğinde de geçebilir. Fıtığın kendini iyileştirme süresi yaklaşık 6 ay sürer ve kedi bu iyileşmeden sonra tamamen sağlıklı görünür.

Komplike bir göbek fıtığında görülen belirtiler şunlardır:

  • Ağrı ve sıcaklık (özellikle fıtığın yarattığı şişkinlik bölgesinde)
  • Kusma
  • İştahsızlık
  • Depresyon

Kedilerde Fıtığı Oluşturan Sebepler Nelerdir? 

Travma da bir sebep olmasına rağmen, kedilerde çoğu fıtık problemleri genetiktir.

Umbilikal fıtıklar genellikle fizik muayenede fıtık kaynaklı şişme bulguları ile teşhis edilebilir. Bununla birlikte, bazen x ışınlarına veya abdominal ultrasona da ihtiyaç duyulmaktadır.

Göbek fıtığı hastalığında genellikle cerrahi yöntem ile fıtık tedavi edilir. Bununla birlikte bazı kedilerde kendiliğinden iyileşme de gözlenmektedir. Kendiliğinden iyileşen kedilerin tamamen sağlıklı olabilmeleri ve eski hallerine dönmesi ise yaklaşık 6 aylık bir zaman dilimini kapsar.

Küçük göbek fıtıklarının cerrahi operasyona ihtiyacı olmayabilir, ancak komplikasyon riskini ortadan kaldırmak için daha büyük fıtıklar tedavi edilmelidir.

Birçok ırkta göbek fıtığı kalıtsal olduğundan, bu fıtıkları olan kediler ileride fıtık sorunuyla karşılaşabilmektedir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR