Kedilerde Hangi Hastalıklar Tüy Dökülmesine Neden Olur?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerde tüy dökülmesi sorunu özellikle bölgesel bir dökülme ile kendini gösteriyorsa genellikle bir deri probleminin işaretidir. Çünkü kediler çeşitli sebeplerle sık sık tüy döker ve bu dökülmeler mevsimsel olabilir, stres sebebiyle olabilir, mama değişimi ve daha bir çok sebeple olabilir. Ancak bu alışılagelen dökülmeler genel bir dökülmedir ve tarama, fırçalama esnasında ve kıyafetlerimize yapışan tüylerden daha çok belli olur.

Bu tür dökülmeler genellikle zararsızdır ve bir çok kedinin başına sık sık gelebilmektedir. Ancak bölgesel dökülmelerde öbek öbek dökülmeler gözlemlenir ve bu bölgelerde hastalığın çeşidine bağlı olarak dökülen tüylerin açtığı çıplak bölgede çeşitli hastalıklı dokular, pullanmalar görülür.

Kedilerde Tüy Dökülmesine Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Mantar hastalığı bu cilt hastalıklarından biridir.  Küçük dostunuzun üzerinde gözlemlediğiniz lokal tüy dökülmeleri, mantar belirtisi olabilir. Mantar deri hastalığında dökülmeler bozuk para büyüklüğünde olur ve tüylerin döküldüğü bölgeler formsuz bir biçimde kellik gösterir.

Çok fazla tüy dökülmesine yol açan bir diğer deri hastalığı ise pire alerjik dermatitidir. Bu hastalık, kedilerde çok fazla kaşıntıya yol açar ve kaşınan bölgede tüylerin döküldüğü gözlemlenir. Pirelerin ısırarak enfekte ettiği bölgeler kaşıntıyla birlikte deri ve tüy dökümüne yol açabilmektedir.

Bunun dışında bir çok metabolik hastalık da (karaciğer ve böbrek gibi) tüy dökümüne yol açabilir. Tüyün dökülmesi derinin sağlıksızlaştığı anlamına geldiği için, fazla tüy dökülmeleri ve özellikle çok kaşıntılı lokal tüy dökülmelerinde mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR