Kedilerde Hareket Bozukluğu

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Yalnızca insanlar değil hayvan dostlarımız da seyahatlerde hastalanabilir. Kedilerin midesi araba, tekne ya da tren seyahatlerinde oldukça etkilenir ve daha sonra da hastalanma belirtileri ortaya çıkar.

Kediler huzursuzluklarını çeşitli şekillerde gösterirler. Hareket hastalığının ilk bulgularına dikkat etmek gerekir. Bulguların devamında müdahale etmek için seyahatlerde kediler sürekli izlenmelidir, kontrol edilmelidir.

Salya akıtmak, sıkıntı içinde ağlamak, hareket etmekten korkmak, kusma, idrar kaçırma, gibi belirtiler hareket bozukluğunun belirtileridir.

Kedilerde Hareket Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

Hareket hastalığının olası bir diğer nedeni de duygusal (davranışsal) olabilir ve erken yaştaki kötü bir seyahat deneyimiyle bağlantılı olması da muhtemeldir. Birçok kedi kendi kapalı ortamlarından çıktıklarında güvensiz hisseder. Bu da kedi dostlarımıza strese sokar ve davranışsal kaynaklı hastalık belirtileri gözükmeye başlar.

Nörolojik, davranışsal ve diğer kusma nedenleri ortadan kaldırıldığında, hareket hastalığının teşhisi kolaylıkla yapılabilir.

Bu rahatsızlığın tedavisi, kedinizi arabada gezintisine alıştırmak kadar basit olabilir. Zaman ve eğitimin kedinizin üzerinde herhangi bir etkisi olmadıysa da telaşlanmanıza gerek yok. Yatıştırıcı ve sakinleştirici ilaçlar mide bulantısı ve kusmayı azaltılır, yolculuk stresini en aza indirir.

Zencefil, bulantı için kullanılan bütüncül bir tedavidir. Hap formunda ya da çerez şeklinde olması önemli değildir ancak zencefili kedinize vermeden önce veteriner hekime danışmanız gerekir.

Hareket hastalığından etkilenen ağır vakalarda acepromazin gibi daha güçlü sakinleştirici ilaçlar öngörülebilir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR