Kedilerde Hematom Seroma

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Hematom, kan damarları dışında gerçekleşen lokalize bir kan toplama olarak tanımlanır. Genellikle kan damarları çatlar ve kan damar dışına çıkarak doku içinde birikir. Seromada ise kan dışında sıvı birikmesi oluşur.

Hematomlar ve seromlar vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Kedilerde görülebildiği gibi köpeklerde de hematomla karşılaşılır. Çoğu zaman deri altında yara yada şişkinlik gibi gözükerek anlaşılır.

Hematom Belirtileri ve Türleri

Semptomlar sıvı birikmesinin hematom veya seroma olmasına göre değişir.

Baş ve beyindeki hematomlar veya seromlar, komaya, nöbetlere ve diğer nörolojik anormallikler de dahil çeşitli semptomlara neden olabilir.

Diğer organlarda hematomlar ve seromlar ilgili organın bozulmasına veya işlev bozukluğuna neden olabilir.

Travma, hematomların ve seromların en sık nedenidir. Diğer nedenler aşırı kanamaya neden olan pıhtılaşma bozukluklarını içerir. Bu duruma ise çeşitli cerrahi operasyonlar sonrası sıklıkla rastlanır.

Hematom ve Seromada Teşhis ve Tedavi Nasıl Gerçekleşir?

Bir hematom veya seroma teşhisi, bulunduğu bölgeye bağlı olarak değişir. Derialtındaki hematomlar ve seromlar genellikle lezyondan çekilen sıvı örneği sonucu ile tespit edilebilir. İç organlardaki veya beyindeki hematomlar ve seromların teşhisi için özel görüntüleme (X-ışınları, ultrasonografi, MR veya BT taraması) araçlarından faydalanılır.

Hematom veya seroma, eğer küçükse müdahale edilmeden vücut içinde tekrar emilebilir ve çözülebilir. Büyük hematom ve seromların ise veteriner hekim tarafından boşaltılması gerekir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR