Kedilerde İyileşmeyen Yaraların Sebebi Nedir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler dünyanın en popüler evcil hayvanı olarak her an yanı başımızdalar. Ancak kedi bakımının özen gerektiren bir konu olduğunu da unutmamak gerekiyor elbette. Kedi bakımının önemli bir parçası da bu güzel canlıları her zaman dikkatli şekilde gözlemlemek ve vücutlarındaki ya da hareketlerindeki değişiklikleri fark etmektir.

Kedilerde çeşitli nedenlerle yaralar ortaya çıkabilir ve bu yaralara kesinlikle doğru şekilde müdahale etmek, kediyi veterinere götürerek yaranın bakımını ve tedavisi yaptırmak gerekir. Ancak buna karşın eğer kedinizdeki yara ya da yaralar geçmiyorsa bu cilt kanseri de dahil olmak üzere birçok cilt hastalığına işaret edebilen bir durumdur.

Egzama

Egzama da kedilerin cildinde yaralar şeklinde kendini gösterebilir. Özellikle kan serumunu sızıntısı olan ıslak görünümlü yaralara kaşıntının eşlik ettiği durumlarda akla gelmesi gereken ilk sorunlardan biri egzamadır. Kedinizde bu tip iyileşmeyen yaralar varsa yapmanız gereken tabi ki hemen veteriner hekime başvurmaktır.

Cilt kanseri

Cilt kanseri bizler gibi kedilerde de görülen bir hastalıktır ve özellikle beyaz tüylü kedilerin bu hastalığa daha yatkın oldukları bilinmektedir. Kedilerde cilt kanserinin en önemli belirtilerinden biriyse vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan nedensiz ve iyileşmeyen yaralardır.

Kısacası kedilerde iyileşmeyen yaralar mutlaka ciddiye alınması ve kedinin veterinere götürülmesi gereken sorunlardır. Veteriner hekimler yapacakları detaylı muayene ile kedideki yaraların neden oluştuğunu teşhis ettikten sonra bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi uygulayarak kedinin sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR