Kedilerde Kalp Tümörleri

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Miyokardiyal tümörler kalbi etkileyen nadir tipte bir tümördür. Yaşlı kedilerde daha fazla görülen bu tümör, iki biçimden birini alabilir: Biri, yayılmayan bir yığın dokuyu oluşturan tümördür; diğeri ise tüm vücuda yayılma eğilimi gösterir.

Semptomlar, tümörün türüne ve kalpte bulunduğu yere göre değişkenlik gösterebilir. En genel belirtiler ise: Kalp ritmi anormallikleri, kalp mırıltıları, kalp büyümesi, ani kalp yetmezliğidir.

Kalp tümörüne bağlı kalp yetmezliği bulguları ise: Öksürme, istirahat halindeyken bile solunum güçlüğü, ani çöküş, genel yorgunluk, bayılma, iştahsızlığı, şişmiş ve sıvı dolu karın olarak kendini gösterir.

Miyokard tümörlerinin nedenleri hala bilinmemektedir.

Kalp Tümörünün Teşhisi ve Tedavisi

Veteriner hekiminiz ilk olarak kedinizin kapsamlı bir fiziki muayenesini yapacaktır. Buna takiben kimyasal kan profili, tam kan sayımı, idrar tahlili ve bir elektrolit panosu da çıkartılır. Göğüs röntgeni ve ultrasonla görüntüleme, veterinerinize kalbi görsel olarak incelemesine olanak sağlar, böylece kalbin içinde bulunan tüm kitlelerden tam bir değerlendirme yapılabilir.

Kalp kaslarındaki elektrik akımlarını incelemek için bir elektrokardiyogram (EKG veya EKG) kaydı alınır. Veteriner hekiminiz ayrıca biyopsi için cerrashi bir operasyonla doku örneği de alabilir.

Kalpteki tümör kitlesi ne kadar büyük olursa olsun ve yayılırsa yayılsın en etkili tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Bazı kalp tümörlerinde kemoterapiye cevap olumlu olabiliyor ancak ne yazık ki çoğu kalp tümörü vakası ölümle sonuçlanıyor.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR