Kedilerde Kanserin Sebep Olduğu Tüy Kaybı - Paraneoplastik Alopesisi Hastalığı

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde Kedi Paraneoplastik Alopesisi 

Kedi paraneoplastik alopesisi kanserle ilişkili bir cilt problemi durumudur. Bu durum nadirdir ve genellikle iç tümörlerin varlığının bir işaretidir. Cilt lezyonları ve kanser arasındaki bağlantı bilinmemekle birlikte, paraneoplastik alopeside kedilerin çoğunda pankreatik kanser bulunur. Cilt lezyonları ortaya çıktığı zaman kanser diğer bölgelere yayılmış olabilir (metastaz yapmış olabilir).

Bu durum kansere bağlı olduğu için, vücudun birçok kısmı etkilenir. İlk tümörle bağlantılı dahili ve harici olarak yayılmış başka bir kanser de olabilir. Cilt lezyonları görülmeye başlandığında kediler tüylerini kaybeder ve yemek yemeyi reddederek kilo kaybı yaşarlar.

Bu durum belirli bir ırk ile bağlantılı değildir. Görülen vakaların çoğunun dokuz ile on altı yaşları arasında olması ile ilişkili (yaş ortalaması 12.5 ) olarak yaş faktörün önemli bir faktör olduğu görülmektedir.

Kedilerde Paraneoplastik Alopesisi Hastalığının Belirtileri 

Kedi sahiplerinin hastalığı fark edilebilecekleri çeşitli belirtiler vardır. Semptomlar birden fazla görülmeye başladığında acilen veteriner hekime başvurmak gerekir. Aşırı tüy dökülmesi en yaygın belirtidir, bunun yanı sıra kaşıntı ve kedinin kendisini sürekli tırmalaması da olası belirtiler arasındadır.

İştah azalması ve kilo verme de bu hastalığın önemli işaretidir. Bazı kediler ayaklarının patileri üzerinde ağrılı çatlaklar geliştirecek ve bu yaralardan dolayı yürüyüşte direnecekler.

Fiziksel muayene tüy dökülmesinin derecesini kontrol etmeyi ve bununla birlikte tüylerin ne derece kolay düştüğünü kontrol etmeyi içerir. Tüy dökülmesi alanlarında gri lekeler olabilir. Cildin en dış tabakasının, soyulup soyulmadığını belirlemek için de inceleme yapılacaktır. Ayrıca, veteriner hekiminiz çatlaklar ve yaralar için de kedinizin patilerini kontrol edecektir.

Kedilerde Paraneoplastik Alopesisi Sebepleri

Paraneoplastik alopesi görülen kediler vakalarının büyük çoğunluğunda, bu duruma pankreas kanseri neden olur veya en azından bunlarla bağlantılıdır. (diğer kanserler de mümkündür)

Cushing Hastalığı (hiperadrenokortisizm), tiroid hastalığı (hipertiroidizm / hipotiroidizm), simetrik saç dökülmesi (alopesi), mange (demodikoz), fungal enfeksiyon (dermatofitoz), deri kırılganlık sendromu dahil olmak üzere cilt lezyonlarının bir çok potansiyel nedeni vardır. Bir çok hastalık bu durumla ilişkili olabileceğinden kedinizi bir veterinere götürmeniz zorunludur. 

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR