Kedilerde Kardiyak Kas Tümörü Rabdomiyom Nedir?

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerde Rabdomiyom

Bir rabdomiyom, son derece seyrek görülen, iyi huylu, yayılmayan, kalp kası tümörüdür. Rabdomiyosarkom, invaziv ise metastaz yapan (yayıcı) bir tümördür.

Rabdomiyomlar genellikle kalpte bulunur ve köken olarak konjenital olma şüphesi vardır (doğumda bulunur). Bu tür tümörler kötücül hale gelmez ve vücuda metastaz yapmaz. Çok nadiren kalpten dışarıda bulunurlar, ancak kontrollü bir şekilde vücudun başka yerlerinde görülürler.

Rabdomiyomalar hem kedileri hem de köpekleri etkileyebilen bir hastalıktır. 

Kedilerde Kalpteki Rabdomiyom (Kas Tümörü) Belirtileri Nelerdir?

  • Genellikle semptom görülmez
  • Nadiren tıkanıklığa bağlı sağ taraflı konjestif kalp yetmezliğinin (CHF) belirtileri yaşanır
  • Kalbin dışında gelişen rabdomiyom belirtileri
  • Lokalize şişme

Rasbdomiyomu Oluşturan Sebepler Nelerdir? 

Bu hastalık idiopatiktir yani sebebi bilinmemektedir. 

Veteriner hekiminize belirtilerin başlangıcına kadar kedinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecek. Veteriner hekiminiz evde beslenen hayvanınız üzerinde, kan kimyasalı profili, tam kan sayımı, idrar tahlili ve elektrolit paneli ile tam bir fizik muayene yapacaktır.

Veteriner hekiminiz kan testlerinin sonuçlarını diğer hastalıkları teyit etmek veya ekarte etmek için kullanacaktır. Kan dolaşımı, rabdomiyomalı hastalarda tipik olarak normal görünecektir, çünkü tümör nispeten zararsız bir tümördür.

Röntgen görüntüleme ve kalbin bir ekokardiyogramı rabdomiyomu teşhis etmenize yardımcı olabilir. Bir elektrokardiyografi yardımı ile kalp aritmilerinin (ritim anormallikleri) not edilmesi de tedavi için gerekli olabilir. Ayrıca kesin bir teşhis için, tümör dokusu incelenebilir (biyopsi yapılabilir)

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR